Podněty se aktuálně zabývá Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). „Poslední kontrola v areálu proběhla 9. září, kontrolní činnost však zatím není ukončena," uvedla zástupkyně tiskové mluvčí ČIŽP Jana Jandová.

NEMŮŽU OTEVŘÍT OKNO

Přímo naproti areálu bydlí například paní Vladimíra. Podle ní je zápach cítit už více než 10 let.

„Vůbec se to nelepší, je to dlouhodobý problém. Jsou dny, kdy ani nemůžu otevřít okno, okamžitě bych měla zamořený celý byt. Kdo tady nežije, nedokáže si ten smrad představit," říká paní Vladimíra a přirovnává zápach k žumpě či zdechlině.

Podle ní by měl obvod zřídit speciální komisi, která by pravidelně pachové emise v okolí bývalé Setuzy kontrolovala.

Zastupitel Jan Železný chce příští týden na zasedání zastupitelstva navrhnout, aby obvod objednal u specializované firmy laboratorní změření střekovského smrádku.

„Chceme otevřít tuhle problematiku. Měření navrhujeme udělat v součinnosti s městskou policií, kdy občan vytočí 156, nahlásí zápach. Na místo vyjede proškolený strážník, vyhodnotí, jestli intenzita zápachu je vhodná k odebrání vzorku a pokud ano, vzorek odebere a odešle ke zpracování. Pokud se přítomnost zápachu prokáže, budeme mít důkaz, s kterým se dá dále pracovat," říká Železný. 

Inspiraci hledal Železný 
v Trmicích, kde akreditovanou firmu využívají při řešení problému se zápachem ze zdejšího lihovaru.

„Neslibujeme zázraky, cesta bude ještě dlouhá a tohle je jen první krok. Ale když ho neuděláme, nestane se vůbec nic," doplnil Železný.

CHYBÍ OPORA V ZÁKONĚ

Místostarosta Střekova Viktor Malinkovič, původním povoláním chemik, se podle svých slov nebrání uvolnit z obvodní kasy peníze na měření specializovanou firmou, chce ale prý nejdříve vědět, k čemu získané výsledky budou.

„I kdyby se zjistilo, že tam uvnitř nějaké množství například sirovodíku naměřili, není zaručeno, že zároveň s tím zápach přestane. Můžeme upozornit pouze na možné znečišťovatele, nemůžeme ukázat prstem, je to ten či onen. Navíc i kdybychom byli schopni to udělat, tak na druhou stranu nemáme právo zasahovat do podnikání té či oné firmy, zvlášť když chybí opora v zákoně. Těch měst, které jsou podobně postiženi zápachem jako Střekov, existuje hodně. Náš úřad s tím chce ale něco dělat. Poslali jsme proto včera s panem tajemníkem podnět k prošetření celé této situace ČIŽP," podotkl Malinkovič.

Firmy působící v areálu bývalé Setuzy se ovšem brání s tím, že provádějí nejrůznější opatření.

„Společnost Glencore Grain Czech je velice znepokojena současnou situací týkající se zápachu ve městě. Investovala nemalé finanční prostředky v řádech milionů do technologií výroby, které významným způsobem snižují emise. Další velké investice jsou 
v této souvislosti naplánovány na červenec příštího roku, kdy dojde k instalaci nového zařízení – louhové pračky organických par. Tento krok bude mít významný vliv na zlepšení životního prostředí v Ústí nad Labem," říká zástupkyně společnosti Glencore Grain Czech Aneta Martišková.

DALŠÍ OPATŘENÍ PROVÁDĚJÍ POSTUPNĚ

Jaká opatření v areálu bývalé Setuzy provádějí další firmy, shrnula mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

„Společnost Oleochem je povinna omezovat výrobu mastných kyselin v případě, že dojde ke snížení odtahu vzdušiny ke spalování do kotlů ENERGY Ústí nad Labem. Společnost ZEPPOIL instalovala na vstupu ventilace do budovy glycerinky gelové pláty Gelactiv společnosti Regitas, které redukují zápach z provozu. Vzhledem k tomu, že opatření jsou prováděna postupně, nebyl zatím jejich účinek vyhodnocen," říká Dosedělová.