Přímo se mazlí s táhlou melodií ruského skladatele, uvolněné prsty přesně kopírují myšlenku génia, posluchač žasne. Talentovaný klučina si své sny tvrdě odpracoval, příští rok v Brně ho čeká velká sláva.

Jako každý kluk chtěl hrát fotbal a sportovní začátky nebyly špatné. Doma však často slýchával hudbu, a tak v šesti letech usedl sám na stoličku před černobílou klávesnici klavíru a jeho stopa tam zůstává dodnes.

„Prvňák nezná noty, hraje podle hudebního sluchu, opakuje předlohu. Teprve po několika letech si osvojíte profesionální potřebu hrát podle notového zápisu a dostaví se nepopsatelný pocit štěstí. Někdo čte knihy, já listuji v klavírních koncertech mistrů," s úsměvem vysvětluje Roman.

Teprve na vyžádání skromně popisuje své úspěchy. „V roce 2008 jsem se poprvé zúčastnil společně se svou sestrou Renatou klavírní soutěže v Praze. Sestra vyhrála, já byl druhý," samozřejmě, klidně bez emocí předkládá účet a pokračuje dál. „Přesný přehled si vede maminka. V roce 2009 jsem stejnou juniorskou soutěž v Praze vyhrál a potom jsem už nechtěl prohrávat. Když to ale někdo zahraje lépe, sbalím fidlátka a jdu cvičit. Vyhrál jsem několikrát v Ústí, v Brně, v Itálii i jinde. Klavír miluji."

Své dětské sny posouval stále výš. V roce 2011 vyhrál v Ústí mezinárodní juniorskou klavírní soutěž Virtuosi per musica di piano forte, kde porazil talenty z celého světa. Vrcholem jeho snažení v témže roce však bylo Brno, kde se konala soutěž pod názvem Amadeus. Mladý sympaťák ze severu se stal absolutním vítězem a splnil se mu jeho pohádkový sen. V březnu příštího roku usedne za klavír za doprovodu Brněnského symfonického orchestru jako čestný host Mozartovských hudebních slavností a moc se na to těší.

Ve škole samé jedničky, příští rok přechází na gymnázium.

Jak sám říká, nejraději hraje klasiku, především Rachmaninova a Chopina. Vzorem je další Rus, Nikolaj Luganski. V neděli se vrátil z Prahy, kde vyhrál další klavírní soutěž Prague junior nota 2012. Hudební diář má pěkně popsaný a stále sní s očima dokořán. „Naučit se novou skladbu je těžké, složitější je však pochopit autora ," uvedl neštěmický talent.

Zpracoval Miroslav Vlach