Anticenu Zelená perla za protiekologický výrok obdržel prezident Miloš Zeman za výrok z článku, v němž hovoří o „zločinech ekologických nebo zelených fanatiků". Novinářům to dnes v Brně sdělil Miroslav Patrik z pořádajícího sdružení Děti Země.

Mládka navrhli zdejší ekologové

Mládkovi udělili ekologové Ropáka hlavně za to, že prosazuje výrobu energie nikoli z obnovitelných zdrojů, ale s využitím jaderných a tepelných elektráren. Vytýkají mu jeho snahu o stavbu nových jaderných bloků v Temelíně i Dukovanech, snahu o prolomení těžebních limitů na Mostecku a podporu otevření nových dolů na těžbu uranu u obcí Brzkov a Věžnice na Jihlavsku.

Ministra průmyslu a obchodu navrhli na cenu ekologové z Ústeckého kraje. Ministr si podle nich nominaci vysloužil tlakem na prolomení těžebních limitů. Druhým nominantem z našeho kraje byl vedoucí oddělení životního prostředí na ústeckém krajském úřadě Tomáš Burian.

Tomu ekologové vyčítají jeho postup kolem logistického parku ve Ždárku u Libouchce.  

Zelenou perlu dostal Zeman za výrok „Jako prezident udělám vše pro to, aby zločiny ekologických nebo zelených fanatiků dále nepokračovaly." Jde o úryvek z článku publikovaného loni v květnu s titulkem „Žádné ústupky zeleným fanatikům. Jsou to jezinky.", který vyšel na www.denik.cz. (Rozhovor čtěte zde.)