Ústí nad Labem by podle návrhu rozpočtu mělo v příštím roce hospodařit s celkovými příjmy ve výši 1,8 miliardy, z toho s daňovými příjmy 1,46 miliardy. To je o 222 milionů méně, než počítalo na letošek. Muselo proto na příští rok v investicích škrtnout 154 milionů a vyčlenit na ně pouze 233,1 milionu. V neinvestiční části rozpočtu ubude 112 milionů korun. Celkové výdaje v rozpočtu města by tak měly dosáhnout 1,96 miliardy korun, schodek pokryje penězi, které magistrát ušetřil v minulých letech.

Škrty dopadnou především na obyvatele města. Například plány na rekonstrukci desítky let zanedbávané Žukovovy ulice na Střekově se odkládají. „O potřebě rozsáhlé rekonstrukce mluví komunální politici od té doby, co mám řidičák. Dostal jsem ho ještě předtím, než na Střekově postavili trolejbusovou trať. Ty výmoly a hrby, co jsou kolem Setuzy, mi zničily už dvě auta,“ zlobil se řidič Luboš ze Střekova.

Příčinou takového šetření jsou nízké daňové příjmy způsobené ekonomickým dopadem koronavirové krize a také rozhodnutím poslanců o snížení daní zrušením superhrubé mzdy. Nutné úspory se tak promítly téměř do všech kapitol výdajové části rozpočtu. „Například platy zaměstnanců magistrátu včetně zákonného pojištění na rok 2021 přišly o 10,5 milionu korun ve srovnání s letošním rokem,“ přiblížila městská mluvčí Romana Macová.

Jak vysvětlila ekonomická náměstkyně ústeckého primátora Věra Nechybová (UFO), první, co rozpočtáři obvykle škrtají, bývají právě investice. „Pokud chceme udržet město v provozu a nechceme propouštět, když není práce, tak se prostě musíme uskrovnit v investicích. Uvidíme, jestli vláda bude ztráty nějak kompenzovat. Ale rozčiluje mne to, silnice jsou v katastrofálním stavu. Záplatování je příliš nezachrání, to bude za chvíli zase rozbité,“ povzdechla si.

Zároveň uklidnila, že běžné opravy budou pokračovat. Udržení provozních rozpočtů ostatně potvrzují i šéfové ústeckých příspěvkových organizací. Například ředitel Městských služeb Martin Mata. „Je to tak, my jsme podali návrh na provozní část rozpočtu, který vedení Ústí odsouhlasilo. Rozjetá rekonstrukce městských lázní sice pokračuje, ale mám obavy, aby prošla nová kanalizace od koupaliště na Klíši,“ poznamenal.

Ani strážníci o peníze nepřijdou. „Provozní rozpočet na příští rok nám městská rada nezkrátila a udrželi jsme i investice,“ informoval zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

Stejně tak bude město hledat dotace. „Problém je u těch s vysokou finanční spoluúčastí města. Ale jsou i takové, kde je jen desetiprocentní. Takové jsou třeba pro školy,“ přiblížil náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS) s tím, že takové dotace by mohly zaplatit například opravy ZŠ Vinařská a další.

Také radnice městských obvodů měly štěstí v neštěstí. Dostanou od „velkého města“ celkem 146,4 milionu korun. U většiny obvodů výše příspěvku zůstala stejná jako letos. „Ve středu rada obvodu návrh rozpočtu projedná a myslím, že to bude dobré. Sice bych požadovala víc na údržbu zeleně nebo sociální práci, ale nemůžeme si teď moc vyskakovat. Ostatně, nakonec to vždycky může být lepší,“ řekla starostka centrálního městského obvodu Hana Štrymplová (ANO).

Pouze Střekov obdrží na výkon státní správy a samosprávy 5 milionů a další 4 miliony navíc obdrží na provoz, což vrátí jeho finanční prostředky na úroveň roku 2019. „Vedle těchto výdajů magistrát v příštím roce uhradí i 110 milionů korun na splátky úvěrů a úroků z nich. Ty dlouhodobě klesají a nové úvěry již město řadu let nepřijímá,“ dodala mluvčí Macová s tím, že návrh rozpočtu projednají ústečtí zastupitelé začátkem prosince.