Město jednak očekává další snížení daňových příjmů, asi o 50 milionů korun. Navíc začne splácet peníze půjčené v minulých letech od Evropské unie, celkem 1,5 miliardy korun. V příštím roce splátky dosáhnou 50 milionů, od roku 2015 pak bude Ústí splácet dokonce 106 milionů. A to až do roku 2029.

„Celkové příjmy předpokládáme  1,333 miliardy korun, výdaje by pak měly dosáhnout 1,292 miliardy," uvedl Mandík.

Na investice z toho půjde 201,4 milionu korun. Hlavními akcemi budou rekonstrukce městského stadionu, plavecké haly a objektů pro nové mateřské školy.

Městské obvody dostanou necelých 93 milionů korun, asi o 15 milionů měně než letos. Budou muset ušetřit na vlastním provozu, ale i na zeleni. Dotaci na její údržbu jim chce město pokrátit o 10 milionů.

„Tyto prostředky ale v oblasti pořádku zůstanou. Magistrát je použije na čištění náměstí, ulic a chodníků v centru, budou se čistit víc než dosud," uvedl radní Pavel Dlouhý (ČSSD) s tím, že je to na základě žádostí Ústečanů.

Méně, místo letošních 195 jen 190 milionů korun, chce dát město i dopravnímu podniku a s Metropolnetem se dohodlo na snížení částky z 38 na 30,5 milionu korun.  Vedle toho si slibuje něco ušetřit také díky nízké úrokové sazbě.

„V provozní části nepřinesl návrh rozpočtu nijakou zásadní změnu. Žádná prorůstová opatření v oblastech, které město, jako nositel veřejných služeb, představuje, žádné programy na podporu investorů, aktivní přístupy  k vývoji zaměstnanosti," okomentoval dokument člen finančního výboru zastupitelstva Jiří Brodský (TOP 09). Naopak kvitoval, že město počítá s vytvořením finanční rezervy na možné demolice zchátralých budov.

Návrh rozpočtu už odsouhlasili radní. V prosinci ho dostanou k projednání a  schválení zastupitelé.

Kde se bude šetřit

Městské obvody: dostanou o 15 milionů méně, nejvíc město sníží dotaci na zeleň
Dopravní podnik: oproti letošnímu roku by měl ušetřit 5 milionů
Metropolnet: za služby IT mu uhradí o 7,5 milionu méně