Tři kamarádky. V Ústí se narodily, vyrostly, nyní tu bydlí, studují i tvoří. Společně také založily Galerii Směj se. Vtipnými a odlehčenými fotografiemi ústeckých ulic a dominant krajského města chtějí především bavit.

Kachnička ve vaně

„Snažíme se brát focení odlehčeně a s radostí. Ústečané se nesmějí, jsou neustále zachmuření. Tak vznikl náš nápad rozveselovat ulice pomocí streetartové tvorby. Chceme, aby naše témata byla bezstarostná a plná dobré nálady, protože vážných věcí je kolem až moc," uvádí za galerii šestnáctiletá Bára Ziková.

Fotografky proto baví jednoduché nápady. Do snímku Střekova stačí přikreslit Godzillu, do Labe zas Lochnesskou příšeru. Vanu, kde pravidelně zasedají krajští zastupitelé, tvůrkyně ozdobily kachničkou i s bublinami.

„Většinou se prostě jen procházíme městem a inspirace přichází okamžitě. Nápady se váží na místa a místa na nápady," říkají fotografky.

Pozitivní ohlas

Žádný umělecký obor nestudují, v minulosti však společně navštěvovaly kurzy výtvarné výchovy na umělecké škole Evy Randové. Další výtvory trojice kamarádek mohou Ústečané zhlédnout v Dobré Čajovně na Mírovém náměstí nebo na Facebooku.

„Ohlasy z internetu jsou pozitivní. Ve městě se s takovým pochopením ale nesetkáváme. Už nás vyhodili z chodníku před hotelem, kam jsme kreslily křídami. Při tvoření v terénu lidé spíš zvědavě pokukují. Do budoucna chceme kolemjdoucí víc zapojit," uzavírají tvůrkyně.