Ústecký majáles, Labské léto, respektive Radiofest. To jsou letošní akce, které vzaly rychlý konec kvůli zuřící pandemii nákazy novým typem koronaviru a s ní spojeným krizovým stavem v České republice. Nejsou jediné. Pořadatelé zrušili i populární festival spojený se dnem otevřených dveří v pivovaru Velké Březno.

Přesto budou mít Ústečané možnost se rozloučit s létem na tradičních akcích, které zrušeny nebyly. Patří mezi ně například několikadenní rekonstrukce napoleonské bitvy nebo čajový festival.

Pivní slavnosti přitom pivovar ve Velkém Březně, patřící do skupiny Heineken ČR, tradičně plánoval na konec srpna. „Člověk míní, koronavirus mění. Kvůli očekávanému vysokému počtu návštěvníků a současné epidemiologické situaci se naše společnost rozhodla přeložit oblíbenou akci plnou piva, hudby a zábavy na příští rok,“ potvrdila mluvčí společnosti Heineken Dita Vašíčková.

Tak bavila akce v pivovaru loni:

Obavy z neustále se měnících rozhodnutí vlády měli pořadatelé napoleonské pamětní bitvy u Chlumce a Přestanova, která bude 5. září. „Museli jsme například připravit rozdělení na sektory s povoleným počtem diváků, ale samotná bitva bude pokračovat normálně. Začínáme už ve čtvrtek, hlavní akce bude v sobotu,“ poznamenal organizátor Jiří Bureš z ústeckého klubu vojenské historie. 

Ve strachu z vládních nařízení připravovala letošní Čajůfest Jolana Vaverková z Čajovny U vysmátý žáby. Festival čajové kultury bude letos, už tuto neděli, opět na zahradě Českého rozhlasu. „Má přijet kolem dvou desítek čajoven, což je víc než jindy. Omezení vyplývající z opatření proti covid-19 se na nás nakonec nevztahují, protože to zase není tak velký festival. Ale dezinfekce, rozestupy mezi stánky a další nařízení musíme také dodržet,“ popsala s tím, že by přišly vniveč statisíce korun, kdyby akce padla.

Připomeňte si loňský Čajůfest:

Posledními většími akcemi připadajícími tradičně na konec léta a začátek podzimu jsou Porcelánové dny v muzeu a Slavnosti vína a burčáku. Obě jsou letos naplánované na pátek 4. září. „Musíme ohlídat, aby na Lidickém náměstí nebylo víc než tisíc lidí v jednu chvíli, rozestupy mezi stánky, jednorázové kelímky na burčák, vlastní sklenku na víno a další. Roušky netřeba,“ dodal organizátor vinařské slavnosti Pavel Kacerovský.