V kategorii jednotlivců se začalo taktizovat až po půlnoci, když mládežnické týmy šly do pyžama. Loňský vítěz a dosavadní rekordman trati Miroslav Machota dorazil s rodinným klanem, v nohách měl cestu z Londýna do Koštova, kterou věnoval nemocnému Jakubovi z Jihlavy. Maminka vysokého mladíka tvrdila, že nepřijeli vyhrát, ale podpořit dobrou věc.

"Tohle je už dvaadvacátý ročník vytrvalostního závodu koloběžkařů. Letos jedou šestičlenná družstva juniorů a dospělých, samostatný je závod jednotlivců, kde je přihlášeno jedenáct statečných. Jeden okruh v parku měří 1380 metrů, čipová kontrola je natolik přesná, že můžeme sportovcům předkládat průběžné časy a oni mohou podle svého rozhodnutí taktizovat podle libosti. Mládežníci přeruší závod v noci a půjdou na šest hodin spát do školy, dospěláci jedou dál. Na startu je pětadvacet koloběžek, nejstarším účastníkem je pan Julius z Liberce. To je ten vousatý muž s číslem devatenáct. Mám takový dojem, že mu letos bylo čtyřiašedesát," prozradil jeden ze tří hlavních organizátorů akce Jiří Bárta.

Jediný dívčí tým se jmenoval Ladničky, v loňském roce stály slečny na bedně. Z dálky to vypadalo na šestici manekýnek. Stejně vysoké, dlouhé štíhlé nohy, upravené vlasy a široký úsměv pro fotografy. Nela, Eliška, Tereza I., Tereza II., Anička a Míša. Dokonce měla děvčata i svou hymnu, kterou složila jedna z nich. 

V týmu Miroslava Machoty bylo stále živo. Maminka hlídala dva kočárky, tatínek zajišťoval technický servis, kamarád David dodával potřebné informace o soupeřích a průměrných časech, sestra Petra se starala o vitamíny, dvě sestřenice vytvářely potřebnou zvukovou kulisu. "Momentálně je to paráda, krize přijde v noci. Nikam se neženu, mám už své zkušenosti. Ve sluchátkách mám momentálně Masaryka, v noci přejdu na Smetanu. Ono se to možná divákům nezdá, ale v tom vedru musíte stále doplňovat tekutiny a vitamíny, jinak se dostaví křeče, proto tu mám tolik poradců. Mamka přidá masáž, sestra namíchá zázračný lektvar, táta promaže kolo. Chtěl bych protáhnout rekord na 400 km, ale hlavní je pomoc Jakubovi. Někdo mi tady říkal, že jsme dokonce prodali jednu koloběžku, což je skvělá informace. Držte palce všem, je to dřina," zašeptal vytáhlý sportovec a po krátkém občerstvení se vydal opět na trať.

Moc zajímavá akce pro celé sídliště, hluční diváci přišli až z letního kina.

Miroslav Vlach