Cestující mezi Libercem a Ústím nad Labem se od prosince dočkají rozšířeného vlakového spojení. Ministerstvo dopravy se rozhodlo vrátit do provozu čtyři rychlíky mezi oběma krajskými městy. Vyplývá to z materiálu Situace v železniční dopravě, kterou předložilo ministerstvo dopravy na projednávání při tripartitě.

Navýšení počtu spojů vysvětluje ministerstvo tím, že se podařilo ušetřit peníze na lince z Liberce do Pardubic, kde o dvouletý kontrakt soutěžily České dráhy a Arriva. Výsledná cena Českých drah je nakonec nižší než dosud a ministerstvo se rozhodlo použít peníze na zvýšení provozu právě na trati mezi Ústím a Libercem. „O ušetřené kilometry se navýší objednávka na jiných linkách,“ řekla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Ministerstvo dopravy chce podobný postup použít i u jiných linek, kde ušetří. Někde uspoří i tím, že linky zkrátí, což je případ rychlíků Kolín - Rumburk/ Šluknov, které ukončí v Novém Boru.

Ilustrační foto.
Koženkovým potahům odzvoní. Rychlíky do Prahy čeká proměna

Podle plánu se objeví nový ranní rychlík z obou směrů: vlak z Ústí bude v Liberci zhruba v půl osmé ráno, z Liberce přijede v 7 hodin ráno. Stejně tak se objeví v jízdním řádu i nově večerní rychlíky: ve 21.15 z Ústí nad Labem a ve 20.28 z Liberce. Dosud jel poslední rychlík z Liberce do Ústí v 18.28.

„Pro mě je to dobrá zpráva, cestování do Liberce je teď jedno velké utrpení. Většinou musím přestupovat a trvá to mnohem déle než do Prahy,“ postěžoval si student ústecké univerzity, který se představil jako Martin.

Cestování mezi Libercem a Ústím nad Labem od prosince navíc i zrychlí. V úseku z Liberce do České Lípy dojde ke zkrácení jízdních dob až o devět minut na 66 minut u rychlíků, u osobních vlaků z 92 na 78 minut. Změny jsou už i v návrhu jízdního řádu. Správa železniční dopravní cesty navíc chystá velkou rekonstrukci celé tratě, která by měla provoz ještě zrychlit.

Ilustrační foto
Sbohem, Krakonoši! Dráhy od prosince změní jména téměř všem rychlíkům

Nad novými rychlíkovými spojeními s Libercem však kroutí hlavou radní Ústeckého kraje pro dopravu Jaroslav Komínek.

„Daleko smysluplnější je pro mě rychlík do Rumburku, na který jsou lidé zvyklí, než zavádění něčeho nového. Zvlášť když nevím, že by po tom byla společenská poptávka. Je to asi podobné jako s nočním rychlíkem do Prahy. Dráhy zjevně mají informaci, že v tuto dobu do Prahy nikdo nejezdí, zatímco do Liberce ano,“ komentoval záměr Jaroslav Komínek (KSČM).

Ústecká primátorka Věra Nechybová (UFO) sice považuje znovuzavedení rychlíků za posun, ale mnohem důležitější je pro ni noční spoj do Prahy. „Bojujeme o to společně s Ústeckým krajem a ústeckou univerzitou,“ připomněla.

Noční rychlík na Prahu České dráhy bez náhrady škrtly poté, co jej nejprve německé dráhy jako nevýdělečný komerční spoj do Vídně a Budapešti přetrasovaly přes Německo. Poslední spojení do hlavního města tak nyní vyjíždí ve 21.16, o moc lepší to není ani opačným směrem. Z Prahy do Ústí jede vlak ve 21.06 a poté až ve 23.22.

Vlak Stadler GTW v barvách DB Regio.
RegioJet má jistou smlouvu na vlaky na Ústecku, zmodernizuje zahraniční vozy