Prodej Nemocnice následné péče (NNP) v Ryjicích akciovce Krajská zdravotní je zřejmě nezákonný. Tvrdí to hnutí PRO! Kraj a odvolaný ředitel nemocnice Jaroslav Müllner.

Kraj pochybení odmítá

Podobně hovoří i o prodeji NNP v Mostě. Podpořila je i senátorka Alena Dernerová. Ústecký kraj pochybení odmítá.

Hnutí PRO! Kraj argumentuje, že příspěvkovou organizaci ze zákona nelze prodat. „Může splynout, zaniknout, být rozdělena a sloučena. Její majetek pak kraj převést, či prodat může, ale to nelze udělat se zaměstnanci, ti by měli dostat odstupné," poznamenal Leo Steiner, manažer hnutí.

Podle náměstka hejtmana Ústeckého kraje Stanislava Rybáka je ale prodej v pořádku. „My jsme si samozřejmě nechali zpracovat právní stanovisko, tak aby byl záměr prodeje, schválený zastupitelstvem, bez problémů naplněn," odmítl tvrzení Stanislav Rybák.

Čím větší moloch, tím horší

Podle senátorky Aleny Dernerové ale obě nemocnice následné péče fungovaly dobře. „Mostecká si dokonce na provoz vydělávala sama, Ústecký kraj se staral pouze o budovy. Ty nemocnice mohly fungovat samostatně. Čím větší moloch, tím horší," dodala senátorka Dernerová.

Odpůrci sloučení dlouhodobě argumentovali obavami ze zrušení ryjické nemocnice a prodeje volného areálu. Ústecký kraj ale slibuje, že dostupnost, rozsah, strukturu i kvalitu zdravotních služeb zachová.