„Záleží na druhu dřeva, na jeho vlhkosti, na rozložení výrobků uvnitř pece, mnohdy i na počasí," vysvětluje Šumová. Snaha o zopakování některého povrchu vede leckdy k získání jiného, ještě zajímavějšího. Inspirací je jí příroda, mocná čarodějka a ona má fantazii na rozdávání.

Alena Šumová má v plánu stavbu větší pece v místě, kde keramika má svou dlouholetou tradici. Stařičká škola slouží jako zázemí, výhled na místní kostelík ji nabádá k pokoře, spousta přátel se už těší na první výpal. V neděli kolem poledne se se svou keramikou zapojila do řemeslného jarmarku pořádaného v Levíně, kde otevře svůj nový ateliér. Kolem 16. hodiny pak zpěvem v kostele podpoří tuto akci Věra Klásková z Prahy. Není to sen?

„V okamžiku, kdy jsem poprvé spojila své ruce s jílem, jsem měla jasno. Tenkrát mi bylo tak deset let, ale věřila jsem, že se jednou dopracuji i k vlastní dílně, kde budu měnit své nápady v hotové výrobky. Keramická škola v Bechyni byl můj sen, ale maminka měla starost, že bych na internátě zvlčila. Tak jsem vystudovala v Praze polygrafickou školu. Chápete ten paradox?" ptá se Alena Šumová.

Velkou část života potom strávila v tiskárně, ale touha tvořit, přetvářet hlínu, dát nápadům tvar ji nepřešla. „Prošla jsem řadou kurzů, které mě více či méně obohatily. Hlavním zlomem pro mne byl kurz v jihočeském Klikově, to mi bylo přes čtyřicet. Potom už Ježíšek pod stromeček nosil pouze kouzelné věci. Hrnčířský kruh, odbornou literaturu, nářadí, přihlášky na semináře. Když děti odrostly, postavil mi manžel na zahradě malou dílnu. Nakonec u domečku vyrostla i pec na dřevo, taková malá skládačka, a můj život nabral nový směr," říká paní Alena.

V Praze vystavovala několikrát, v Průhonicích projevili zájem o její keramiku čajoví mistři z Číny. Nedávno jste její výrobky mohli obdivovat v našem muzeu, v týdnu se vrátila z Německa. „Dnes si glazury připravuji sama, některé drobné kované komponenty mi vyrábí manžel. Na své cestě za keramikou jsem měla možnost poznat spoustu krásných lidí. Pokud mohu radit, jděte za svým snem. Budete šťastní a svobodní. Nevěříte? Přijeďte se podívat v neděli do Levína. Tam se chystá přímo slet šťastlivců," tvrdí keramička samouk.