Smutná zpráva přišla právě na Dušičky. V sobotu 2. listopadu zemřela bojovnice s rakovinou, mladá sportovkyně z Ústí Lucie Eckertová. Pozůstalí rodiče Roman i Jana Eckertovi už na sociální síti informovali, že poslední rozloučení se zádušní mší za Lucii se uskuteční tento pátek, 8. listopadu, ve 14.30 hodin v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem.

O smutnou zprávu se podělil s Luciinými příznivci její tatínek Roman na Facebooku. „Odešla v tichém spánku obklopena rodinou,“ poznamenal. Připomněl, že mladá žena čelila zákeřné nemoci přes čtyři roky, které byly plné bolesti a operací. „Bohužel, poslední léčba už nezabrala,“ dodal Eckert.

Zarmoutil tím nejen rodinné přátele, ale i řady těch, které Luciin příběh dojal a kteří jí posílali příspěvky na transparentní účet. Rodina ho zřídila v září na zdravotní doplňky a alternativní léčbu. Za jediný týden po zřízení účtu přišlo na konto téměř 1,5 milionu korun. Momentálně je na něm přes dva miliony.

Roman Eckert a Lucie Eckertová během Ústeckého půlmaratonu 2019.
Dcera šéftrenéra ústeckých plavců Lucie po čtyřech letech boje podlehla rakovině

K léčbě však stihla Lucie vyčerpat pouze malou část ze získaných peněz. Co bude se zbývajícími financemi, rodiče zatím s ohledem na čerstvou ránu neřeší. Určitě však půjdou na dobrou věc. „Máme nějaké představy, možná Kapka naděje. Kdo bude chtít, tomu je vrátíme, ale teď řešíme pohřeb,“ řekl Deníku Eckert.

Podobné případy, kdy se peníze vyberou na onkologicky nebo jinak nemocného pacienta, který však zemře, znají i v dobročinném Kontu Bariéry. Kroky, které dědici podniknou, bývají podle Petry Seberové z nadace různé „Velice často se stává, že peníze věnují nadaci nebo si vyberou konkrétní dobročinný účel, který podpoří,“ zmínila Seberová.

Podle ředitelky nadace Boženy Jirků se právě organizace jako Konto Bariéry umějí o podobné prostředky postarat. Například tím, že zřídí speciální fond na podporu onkologicky nemocných.

Pomohla škola i Lucie Bílá

Finanční podporu pro Lucii dokázali zajistit i organizátoři sportovní akce Beautiful and Strong, uskutečnila se právě v sobotu. Společně s kavárnou Cafe In, zpěvačkou Lucií Bílou, která darovala benefiční andílky, a jejím přítelem Radkem Filipi se vybralo 13 265 korun.

Vzhledem k závažné situaci, která v sobotu nastala, nemohl být šek předán osobně. „S ohledem na čerstvost situace počkáme pár dní a pak se domluvíme s pozůstalými na předání vybrané částky,“ vzkázal ředitel akce František Bartoš.

Lucii podpořili finančními příspěvky také její sportovní kolegové. Například Ústecká akademie plaveckých sportů jí věnovala na onkologickou léčbu tisíce korun. „Lucko, držíme pěsti, ať to vše zvládneš, jsi silná a tento těžký závod určitě vyhraješ,“ uvedla akademie v prohlášení. Přispěly také futsalové kluby.

Pozadu nezůstala Pedagogická fakulta UJEP, kam Lucie v minulosti chodila. „Příběh Lucky mnou hluboce pohnul. Záleží mi na blahu všech našich studentů a rád bych, jakožto hlava fakulty, šel ostatním příkladem. Naše fakulta není pouze institucí, která má člověka profesně připravit. Vnímám ji jako velkou rodinu, která má držet pohromadě a je na ni spolehnutí,“ připomněl děkan Jiří Škoda.

Tragédie začala pihou

Příběh onemocnění Lucie sahá do roku 2015. „Byl červen, když jsem si nechala vyříznout pihu na vnitřní straně levého stehna. Na vysvědčení jsem si šla pro výsledky histologie. Pozitivní nález, maligní melanom dolní končetiny,“ psala v září Lucie na Facebooku.

Léčila se imunoterapií Interferonem Alfa v Ústí nad Labem. Léčba zabrala, ale ne na dlouho. V březnu 2018 musela podstoupit další operaci. Nemoc neustupovala. Následovala biologická léčba ve formě léků.

Její rodina se nakonec rozhodla zřídit transparentní účet za účelem poslední možnosti léčby. „Všechny doplňky a alternativní léčba jsou finančně tolik náročné, že už se to nedá zvládat. Proto tento krok. I přesto, že ještě před rokem mi to bylo hloupé a doteď mi pomáhala rodina, jak se dalo,“ vysvětlovala Lucie zřízení účtu.