V trmické knihovně, v kostele v Chabařovicích nebo v altánku v Telnici. Všude tam se dnes v 18.00 sejdou lidé, aby si společně zazpívali vánoční koledy. Akci Česko zpívá koledy už podeváté pořádá Deník vydavatelství Vltava Labe Media, loni se jí zúčastnilo přes 130 tisíc lidí.

Hlavní hvězdou programu na ústeckém Kostelním náměstí, kde se bude zpívat přímo s Ústeckým deníkem, bude vítězka SuperStar Sabina Křováková. „Na koledách jsem vyrostla. S děčínským dětským pěveckým sborem jsme je zpívali v kostelech a u vánočních stromků, začínala jsem v osmi letech. Mám to moc ráda a potěší mě, když si opět zazpívám s dětmi,“ líčila Sabina Křováková. „Předzpívávat“ jí budou od 17.30 děti z dětské skupiny Mozaika a sbor ze Základní školy Molekula.

Tak jste na Ústecku zpívali loni:

Mozaiku tvoří zhruba pět desítek dětí ve věku od dvou do šesti let. Zpívat budou podle své pedagožky Jitky Klezlové Rydvalové asi třicet minut. „Příprava je ovšem na měsíc. Minimálně. Cvičíme každý den. Pokud nejedeme na výlet, zpíváme,“ vysvětlila.

Dospělí zpěváci s koledami problém nemívají, znají je řadu let. Malé děti se je však musí postupně naučit. „Také se může stát, že až vystoupí na pódium a rozsvítí se, budou jen stát v úžasu,“ popsala pedagožka s tím, že k registraci do akce je tentokrát přivedli rodiče. „Myslíme si, že mají radost, když své děti vidí, jak se snaží zpívat a jsou u toho roztomilé. Je satisfakce vidět to dojetí,“ dodala Jitka Klezlová Rydvalová.

Minutu ticha za Ostravu
Dnešek je dnem tradiční akce Česko zpívá koledy, kterou pořádá náš Deník. S ohledem na včerejší tragédii v Ostravě chceme vyzvat všechny z vás, kteří si s námi přijdete zazpívat koledy, abyste spolu s námi aspoň okamžikem ticha uctili památku obětí v ostravské nemocnici. Připojte se k nám a pošleme před samotným zpíváním tichou podporu všem, kterých se dotkla tragédie na severu Moravy.

Hledáme nejhezčí vánoční strom Ústecka
VÁNOČNÍ ANKETA: Vyberte letošní nejkrásnější strom Ústecka

Na Kostelní náměstí se chystá také například Ústečanka Alena Vamberská. „Zpívala jsem ve sboru a mám tyto tradice velmi ráda. Líbí se mi, když lidi spojí jedno téma,“ usmála se.

Bude se ale zpívat i na dalších místech Ústecka. Například Okrašlovací spolek Telnice se sejde u altánku před místním Pečovatelským domem. „Chceme udržet tuto krásnou tradici, a proto se připojíme. Roznesli jsme po obci letáčky s informacemi o akci, tak věříme, že přijde hodně lidí,“ uvedla za spolek obnovující památky Miloslava Borocková.

Koledy Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Jak jsi krásné neviňátko, Pásli ovce Valaši a tradiční vánoční píseň Vánoce, Vánoce přicházejí zazní také v Trmicích. „Sejdeme se na zámku Trmice v Kamenném sále. Pro nás je to už 5. ročník. V 17.00 hodin vystoupí děti z MŠ Trmice a dále program pokračuje vystoupením sboru z Tisé. V 18.00 bude klasické společné zpívání koled s veřejností,“ popsala za organizátory Vlasta Součková.

Kde se bude zpívat na Ústecku:
S Ústeckým deníkem: Kostelní náměstí Ústí n. L. – Sabina Křováková a dětská skupina Mozaika a ZŠ Molekula
Kostel Narození Panny Marie, Chabařovice
Domov pro seniory Orlická a Azylový dům pro matky s dětmi
Před domem u vánočního stromečku (Masarykova 1165/148)
Městská knihovna Trmice
Okrašlovací spolek Telnice (Telnice 139)
Domov pro seniory Krásné Březno

Zpíváte s Deníkem také? Máte pěkné fotky? Pošlete nám je na redakční adresu zdenek.plachy@denik.cz, připojte místo, kde se akce konala, a jméno autora snímků a my je rádi přidáme do společné galerie. 

Masarykova nemocnice, ilustrační foto.
Zdravotníci v Ústeckém kraji: „Žádné oběti. Agresivita ale ano. A čím dál víc“