Na pondělí 10. února 2020 nebude v dobrém vzpomínat farmář Petr Horčík z Homole u Panny. Strom, který spadl během silného větru, mu poničil vůz Ford Ranger, který používá pro podnikání.

„Přišel silný poryv větru a uslyšel jsem velkou ránu. Šel jsem se podívat z okna, abych zjistil, co se stalo. Jasan, který roste u potoka, mi spadl na auto,“ popsal nepříjemnou událost podnikatel.

Strom poškodil přední kapotu. „Díky tomu, že na kmenu byly větve, náraz nebyl ještě silnější. Větve se zabodly do země a strom nespadl na auto celou vahou,“ doplnil. „Vznikla mi vysoká škoda, už tuto událost řeším s pojišťovnou,“ dodal Horčík s tím, že v nejbližší době bude muset pro podnikání využívat jiný vůz.

Bouře Sabine (Ciara) udeřila i v zahraničí
Bouře si v Evropě vyžádala nejméně pět mrtvých. Ve Švédsku se převrátil člun

Nejde o jediný incident, který v pondělí způsobil orkán Sabine. Lámal stromy, které domácnostem přerušily dodávky elektřiny. „V Ústeckém kraji řešíme 25 poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny je na 12 tisíc odběrných míst,“ informovala ve 14 hodin mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Jednou z obcí, kde lidé nemohli například svítit nebo sledovat televizi, byla Homole u Panny. „Večer a přes noc zde nešla elektřina. Technici elektrický proud obnovili v pondělí okolo půl jedenácté,“ informovala místostarostka Homole Ilona Oplištilová.

Nepříznivé počasí udělalo také starosti zahrádkářům. Někteří z nich se v neděli večer vydali na své zahrady, které na silný vítr zkusili připravit. „Večer jsem šla na zahradu, kterou mám u Chlumce. Věci, které by mohly odlétnout, jsem uklidila nebo zkusila zabezpečit,“ vylíčila jedna ze zahrádkářek.

Odstraňování stromů na silnici u Jistebníku (okr. Nový Jičín)
Kvůli vichřici mají zaměstnanci právo na volno, ale jen to neplacené

Od nedělního večera do pondělního poledne vyjížděli v Ústeckém kraji dobrovolní a profesionální hasiči k 89 případům. „Během noci jsme na Ústecku provedli celkem pět zásahů. Jednalo se o odstranění vyvrácených a polámaných stromů a větví, které blokovaly průjezdnost silnic nebo ohrožovaly bezpečnost,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Popadané stromy komplikovaly také dopravu. Silnice mezi Libouchcem a Žďárkem byla včera v poledne u odbočky na Velké Chvojno průjezdná jen v jednom směru. Podobný případ se stal také u Habrovického rybníka, kde byla odpoledne silnice neprůjezdná.

Na silný vítr se také připravovali pracovníci ústecké zoo. „V neděli jsme procházeli budovy, zavírali jsme okna a zabezpečovali předměty proti odlétnutí,“ přiblížil ředitel zoo Roman Končel. Během dopoledne počasí žádné škody nezpůsobilo. Kvůli zajištění bezpečnosti byla zoo včera pro veřejnost zavřená. „Přišli jsme zhruba o 250 návštěvníků,“ sdělil Končel s tím, že pokud se nestane nic mimořádného, zoo se v úterý opět otevře.

Padlý strom přerušil v Homoli U Panny elektrické vedení
Tisíce domácností jsou kvůli orkánu bez proudu. Energetici vyhlásili kalamitu