Ve středu 8. února vydala Česká národní banka (ČNB) u příležitosti 30. výročí rozdělení česko-slovenské měny bankovku 1 000 Kč s přítiskem bankovkového kolku a výročního loga. Šanci na její získání má každý, kdo si vystojí frontu před některou z poboček ČNB. Bankovky se vydávají, dokud jsou, celkem jich je připraveno 200 tisíc kusů. Nejsou samozřejmě zadarmo, mění se za jinou hotovost ve výši tisíc korun.

„Beru všech pět jako každý,“ řekl Martin Kovařík, kterého čekalo několik hodin čekaní. V 8.20 byl na konci několik set metrů dlouhé fronty. „Co já vím, tak někteří tu byli už od půlnoci,“ dodal nadšenec.

ČNB navázala na stokorunovou bankovku s přetiskem z roku 1919 vydanou u příležitostí 100. výročí vzniku československé měny. „U veřejnosti to byl velmi vítaný předmět, tak jsme se to rozhodli zopakovat,“ řekl ČTK ředitel odboru peněžního oběhu a ochrany platidel ČNB Jan Mayer.

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY:

Mohu na pokladně platit kartou?
Nikoliv, bankovku je možné získat pouze výměnou za jinou českou hotovost (bankovky a mince) v hodnotě 1 000 Kč.

Lze si bankovku objednat?
Nikoliv, bankovku s přítiskem není možné předem objednat v ČNB ani u smluvních partnerů pro prodej numismatického materiálu. Výměna je možná pouze osobně na územních pracovištích ČNB.

Lze přijít na pokladnu s občanským průkazem manžela/manželky, případně s udělenou plnou mocí, a vyměnit tak 5 ks výročních bankovek pro sebe a dalších 5 ks pro další osobu?
Nikoliv, vydáváno bude maximálně 5 ks bankovek na jednu fyzicky přítomnou osobu.