Jak seniorka Alice Urbanová popsala, pro nesnesitelnou bolest ve dne v noci byla prakticky upoutaná na lůžko, a jelikož žije sama, bylo pro ni stále těžší se o sebe postarat. „Marně jsem s pláčem prosila, aby přijeli, že se sama ani nepostavím, natož abych šla následující den k lékaři. Měla jsem pocit, že už nedožiju do rána. Na nohu jsem se nepostavila a například dojít si na toaletu nebo do koupelny pro mě představovalo nadlidský výkon. Později jsem se po bytě pohybovala doslova po čtyřech. Navíc se postupně přidalo nechutenství, nevolnost, zvracení a nesmírná celková slabost. Volala jsem tedy SOS po svých známých, až mě jedni nakonec doslova odnesli do auta a dopravili na Emergency,“ přidala podrobnosti.

Hasiči ve středu 11. ledna večer testovali průjezdnost své techniky sídlišti v ústeckých částech Všebořice, Bukov a Pod Holoměří
Neprojeli. První zkouška hasičů na sídlištích v Ústí přinesla vážné varování

Na Emergency ji onu neděli 11. prosince večer po zjištění, že její stav je skutečně vážný, hospitalizovali na interním oddělení. „Na péči lékařů a sester si nemohu ani v nejmenším stěžovat, starali se o mě opravdu příkladně. Po pár dnech, kdy jsem dostávala transfúze, infúze a antibiotika, se mi začalo dařit lépe, a tak jsem se ještě stihla vrátit na Vánoce domů,“ oddechla si.

Krajská zdravotní, která zastřešuje nemocnice zřizované Ústeckým krajem, její příběh nekomentovala. „Informace ke konkrétním pacientům bez jejich výslovného souhlasu poskytovat nemůžeme,“ vysvětlil Martin Klimeš z tiskového oddělení společnosti.

„Vše důkladně prošetříme“

Zdravotnickou záchrannou službu Ústeckého kraje podle jejího mluvčího Prokopa Voleníka velmi mrzí, že se bývalá zdravotní sestra coby odmítnutá pacientka nejprve neobrátila s žádostí o prošetření na vedení ústecké záchranné služby. „Věříme, že se jedná pouze o případné nedorozumění, které pravděpodobně vzniklo nedostatkem informací laické veřejnosti o současném fungování systému zdravotnických záchranných služeb v ČR,“ uvedl. Záchranka pak ve svém vyjádření sdělila, že událost nyní velmi důkladně prošetřuje.

Alici Urbanové z nešťastné události nakonec zbyl jen pocit hořkosti. „Celý život jsem pracovala jako zdravotní sestra a starala se o nemocné a teď, kdy jsem sama potřebovala pomoc, jsem se jí nedočkala. Vím, v jakém stavu je naše zdravotnictví, lékařů i sester je málo, mnohdy jsou přetížení, takže i pochopím, když budou mrzutí nebo nepříjemní. Zejména, když je bezdůvodně volají takzvaní otravní pacienti kvůli kdejaké hlouposti. Ale nepřijet k člověku, který už je na konci sil, to je, jak se říká, opravdu silná káva,“ dodala.