Šaškárna, kabaret a tingltangl. Takto nelichotivě hodnotí komunální politickou scénu obyvatelé Ústí nad Labem. Tedy voliči, kteří by měli na podzim vhodit svůj hlas do uren. Po nedávném zrušení čtyř místních organizací ODS kvůli neshodám o jména na kandidátkách probleskla na veřejnost zpráva o pádu volební koalice TOP 09 a PRO Sport.

Koalici před nedávnem opustila její jednička, Martin Fišer z TOP 09. Dokonce avizoval úplný odchod z politické scény. „Můj odchod zapříčinilo vnitřní pnutí uvnitř topky. Po změně vedení se do čela postavil Jiří Brodský a z hnutí PRO Sport s ním nikdo nebyl ochoten o volební spolupráci komunikovat. Na řeči, že mi za odchod z kandidátky někdo nabídl městské zakázky, říkám, že z nich rozhodně nežiji,“ potvrdil zprávy o odchodu Martin Fišer.

Obě politická sdružení přitom informovala veřejnost o vzájemné spolupráci teprve letos v dubnu. Bývalý starosta Severní Terasy Jiří Brodský však Fišera kritizoval za to, že za celé tři měsíce nezvládl organizační stránku přípravy voleb.

„Nevěděli jsme, jaká byla dohoda ohledně zařazování kandidátů nebo financování kampaně. Také nám vadilo, že prvnímu společnému prohlášení dominovali PRO Sport. Martin Fišer zklamal a kritiku neunesl,“ řekl Brodský.

Zároveň doplnil, že na magistrát jako jednička rozhodně kandidovat nechce. „Ani ve snu bych o tom neuvažoval. Lidé chtějí nové tváře. Navíc předseda sportovců se dal slyšet, že se mnou jednat nebude, proto jsem z týmu vystoupil. Ačkoli naši lidé by rádi pokračovali ve spolupráci, sportovci se už neozvali. Volbu jedničky a sestavení kandidátky jsme tedy ještě nedokončili,“ upřesnil Brodský.

Předseda sportovců Zdeněk Kubec rozkol ve volební koalici komentoval s tím, že pro něj a jeho spolustraníky byly neakceptovatelné personální změny na kandidátkách, které prý byly na úkor jeho hnutí. „Změny prosazoval Jiří Brodský po čtyřech měsících od uzavření dohody, po čtyřech měsících společné práce. Proto pro nás byla jeho účast ve vedení TOP 09 po provedeném puči nepřijatelná,“ zmínil Kubec.

V koalici se angažoval i bývalý poslanec ODS Radim Holeček. „Tři měsíce jsem tvrdě makal na záchraně TOP 09 v Ústí. Došlo mi, že tito lidé si zachránit nezaslouží. Jejich osudem je rozpustit se v obskurních hnutích. Angažujeme se v jiných městech, v Ústí se pánové Fišer a Brodský rozhodli být těmi, co poslední zhasnou,“ glosoval situaci.

Nejvíce však rozkol v koalici TOP 09 a PRO Sport kritizovali samotní Ústečané, kteří si budou na podzim vybírat nové městské vedení.

„Je to jako pokleslá reality show. Člověk má pocit, že si z nás místní politici dělají srandu. Už nevědí, kdo se s kým spřáhne, aby pak městskou kasičku vytunelovali. Radši zvolím někoho nového, novou stranu, nebo se jim na celé volby vykašlu,“ poznamenal Jaromír Pulchart z Dobětic.

O nových hnutích ostatně hovořil i politolog z ústecké univerzity Daniel Kroupa. „Je to důsledek nedůvěry voličů v politické strany, které zde působily od listopadu 1989 nebo i dříve. Nadbíhání voličům přispívá k dalšímu tříštění politické scény a ke snižování její akceschopnosti. Obojí dohromady vytváří prostor pro hnutí, s jakým přišel například Babiš,“ shrnul Kroupa.