Mladý sběratel je fanda do pivních tácků, etiket a zátek. Svůj poklad schraňuje od dětských let, kdy se sběratelskou vášní začal jeho tatínek. „Přičichl jsem k tomuto koníčku a dnes už bych to nazval závislostí. Mám doma 2 200 tácků a přes 35 tisíc pivních etiket. Do sbírání zapojuji i svou rodinu a kamarády. Nedávno byla kamarádka v Asii, takže mi přivezla i nějaké z Vietnamu. No a samozřejmě máme rádi pivo," usmívá se mladý sběratel, který je předsedou sběratelského klubu LABOLOG Ústí, který příští rok oslaví 50 let od svého vzniku.

„Máme 18 členů, další sběratelé jsou neregistrovaní. Ústecký klub byl jeden z prvních, který v tehdejším Československu vznikl," vypráví Troutnar s tím, že právě na tácky z doby Československa se on specializuje.

Pivní burzaV sobotu 26. listopadu se v Domě kultury v Ústí koná burza věcí s pivní tematikou etikety, tácky, zátky, skleničky, otvíráky, ale i účtenky. Začíná v 9 hodin. Na místě bude i tým sběratelů Coasters.cz, který nabídne začínajícím sběratelům tácky zdarma.

V jeho sbírce ovšem nechybí ani unikátní tácky z porcelánu. „V republice jich existuje asi jenom třicet druhů, pak jsou ještě čistě bílé, které se používaly za dob komunismu. Jejich cena, stejně jako cena ostatních tácků a etiket, je individuální, záleží na nabídce a poptávce a zejména pak na tom, jaký vztah k nim člověk má," podotkl sběratel s tím, že pro něj jsou nejcennější tácky z Ústí.

Papírové mají tvar různý, od kulatých se standardním rozměrem 107 milimetrů až po čtverce či obdélníky. A cena?

„Malé pivovary prodávají běžný pivní tácek za pět až deset korun, v nejrůznějších internetových aukcích ovšem cena vzácných kusů může klidně vyšplhat až na tisíce korun," dodal Troutnar. V Ústí pak žije také sběratel, který má nejvíce etiket v České republice. Má jich přes 400 tisíc.