„Jaro je vždy nejrušnější období. Také velmi záleží na počasí," tvrdí Zbyněk Matys, jednatel společnost AVE Ústí nad Labem, která provozuje sběrný dvůr ve Všebořicích a v Krásném Březně.

Bude déle otevřený?

Ústečané si sběrné dvory nemohou vynachválit. Také sem každý rok uloží více a více odpadu. Jedinou jejich slabinou je nedostatečná otevírací doba. „O víkendu mají jen v sobotu do 14:00. Takže vše musíte snosit a odvézt během sobotního dopoledne," stěžuje si například Ústečan Roman Houzák.

Podle Zbyňka Matyse si je této kritiky jejich společnost vědoma. „Navrhli jsme městu, aby se otevírací doba dvora ve Všebořicích prodloužila v sobotu do 17:30," řekl. Bude záležet na radnici, jak se k požadavku postaví. Protože otevírací dobu určuje město, které si službu objednalo.

Sběrné dvory v Ústí nad Labem• V Ústí nad Labem má AVEdva dvory. Jeden v Krásném Březně, druhý ve Všebořicích
• Obyvatelé města zde mohou veškerý odpad odevzdatzdarma, stavební suť do 750 kilogramů.
• Podnikatelé za uložení platí
• Dvůr ve Všebořicích odebere veškerý odpad v výjimkou radioaktivních materiálů, léků, výbušnin a prudkých jedů
• Sběrný dvůr v Krásném Březně navíc nepřijímá stavební odpad a odpad ze zeleně
•Otevírací doba v Krásném Březněje ve všední dny 8:00 až 18:00, v sobotu je otevřený do 14:00
•Otevírací doba ve Všebořicíchje ve všední dny 7:30 až 17:30, v sobotu od 8:00 do 14:00

Mluvčí magistrátu Karel Rouč uvedl, že podle vedoucí odboru životního prostředí návrh dostali od AVE na začátku tohoto týdne. Radnice prý musí všechny požadavky ještě posoudit.

Podle Radomíra Valového z AVE v současné době Ústečané do dvora vozí hlavně zbytky ořezaných stromů a keřů a stavební suť. V dalších týdnech začne sezona trávy. „Její množství záleží na počasí. Již jsme jí museli zpracovat i čtyři tisíce tun za rok," uvedl.

Stane se z nich kompost. Lze ho využít třeba do trávníků, ale ne na zeleninový záhon.