Červený kříž ovinutý stužkou v ukrajinských barvách a nápis Humanitární pomoc. Taková samolepka je poznávací značkou aut, které jsou od úterního odpoledne na cestě k ukrajinským hranicím. Vozy až po střechu naplnily potraviny, hygienické pomůcky, deky a další věci vybrané mezi lidmi z regionu pro Ukrajince, kteří jsou na útěku před ruskou invazí.

Materiál přinesly na parkoviště u ústeckého Makra desítky jednotlivců, další lidé ho v uplynulých dnech shromažďovali na různých místech Ústecka. U obchodního domu pomoc třídili a nakládali do dodávek dobrovolníci, někteří z nich pak s vozy sami zamířili na východ. „Pomoc předáme slovenským hasičům, zajistí další distribuci,“ řekl organizátor Martin Durchanek.

Ilustrační foto
Kontaktní centrum pro utečence z válkou zasažené Ukrajiny bude v Ústí

U místa pomoci se prostřídaly stovky lidí. Anežka Bubínková z Neštěmic sem přivezla hygienické potřeby pro ženy, plínky a sunar pro děti. Od sestřiček z ústecké Masarykovy nemocnice přivezla také léky a zdravotnický materiál. „To je to nejmenší, co pro Ukrajince můžeme udělat,“ řekla žena, které se o sbírce dozvěděla na Facebooku podobně jako mnozí další lidé.

Dílna stojí, Ukrajina má přednost

S dodávkou vyrazili na východ bratři Václav a Jan Formánkovi. K Makru přijeli s věcmi vybranými na gymnáziu Jateční. Na zpáteční cestu chtějí do prázdného auta posadit dvanáct utečenců. „Už jsou na cestě, jsme s nimi ve spojení. Máme pro ně i ubytování,“ popsali sourozenci.

Na cestu se vydali i Lukáš Novotný a Ondřej Šimáček z truhlářství NoRyNo z Židovic u Roudnice nad Labem. „Vzali jsme firemní auto, dílna teď stojí,“ řekli. V řízení na dlouhé trase na východ se budou střídat. Zásobili se na trochou jídla, spoléhají na kafe a energy drinky z benzinek.

Sbírka se rozjela koncem minulého týdne. Její malá část zůstává ve skladu v Hoření ulici. Materiální pomoc se hodí a bude hodit i Ukrajincům, přicházejícím do Ústí. „Někdy mají třeba jen jednu tašku, nebo nemají ani zimní bundu,“ popsala Lenka Jaremová, vedoucí magistrátního odboru sociálních služeb.

Několik matek s dětmi je už na vysokoškolských kolejích. Jejich kapacita je plná a město vyzývá, aby se hlásili ti, kteří by mohli pomoct s dalším ubytováním. Dorazí 46 žen s dětmi zaměstnanců jedné místní firmy. Ve středu pro ně vypraví autobus městský dopravní podnik, v přívěsu poveze další část pomoci z Ústí.