„Letos se do sbírky zapojí na 3,5 tisíce dobrovolníků, konkrétně v Ústeckém kraji jich máme nahlášených 600. Hlavním smyslem je pomoci potřebným lidem, kteří nemají dostatek prostředků na nákup základních potravin," uvedla manažerka komunikace sbírky Renata Melíšková s tím, že odevzdané dary poputují do třinácti českých potravinových bank.

Následně půjdou také sociálním a charitativním organizacím, které lidem v nouzi ve městech pomáhají. Organizátoři chtějí letos nasbírat přes 300 tun potravin.

„Očekáváme oproti loňsku nárůst, už jen tím, že se zvýšil počet zaregistrovaných obchodů z 27 na 33," uvedla ředitelka Potravinové banky v Ústeckém kraji Radka Brychtová.

BEROU I DROGISTICKÉ ZBOŽÍ

Do projektu se přihlásily prodejny Tesco, Globus, Penny Market, Kaufland, Albert, Lidl, BILLA, Makro i drogerie dm markt a ROSSMANN, kde lze k potravinám přidat i drogistické zboží.

Zakoupit a darovat trvanlivé potraviny je tak možné například na Severní Terase v prodejně Albert. Odtud poputují do tamního azylového domu.

Příjemce sbírky určili organizátoři. Obecně jde o sociální a charitativní organizace, které v daném městě pomáhají lidem v tíživé životní situaci. To platí i pro Azylový dům pro matky s dětmi Orlická na Severní Terase.

„Většina matek se sem dostala po rozpadu manželství nebo partnerského vztahu, kdy nebyly schopné finančně „utáhnout" domácnost a byly vystěhovány. Některé ženy utíkají do azylových domů z důvodu neutěšených partnerských a rodinných vztahů, které často vyúsťují v domácí násilí. Jsou to pak především děti, které nastalou situací trpí. Děti si své rodiče nevybírají," podotkla starostka Severní Terasy Renáta Zrníková.

Kam půjdou věci v Ústí?- Azylový dům pro matky 
s dětmi Orlická
- WHITE LIGHT pro drogově závislé
– DRUG-OUT Klub
- krizové a intervenční centrum Spirála
- Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Romano jasnica z Trmic