Koruna ke koruně a nakonec částka, která zvládne zaplatit drahou kompenzační pomůcku nebo udržet nad vodou podnik v nouzi. Crowdfundingové kampaně nabírají na oblíbenosti. Momentálně mají lidé na Ústecku možnost podpořit šestiletou Sophii, která trpí vzácnou nemocí. Svoji štědrost projevili v minulosti už několikrát.

Holčičku z ústeckých Neštěmic, která trpí malformací cév a je ve třetím stupni postižení, vychovává od narození pěstounka Slávka Dunová. Sophinka nezvládne sama chodit. Aby mohla nadále svou svěřenkyni Slávka vozit do školy, za lékařem a obstarat další aktivity, potřebuje sehnat peníze na opravu auta, na kterou finance napjatého rozpočtu nezbývají.

„Díky příspěvku od státu jsme si mohli auto pořídit. Podařilo se nám také zaplatit menší náklady za servis, momentálně ale potřebujeme dle předběžné nabídky téměř šedesát tisíc na větší zásah mechanika,“ popisuje pěstounka.

Přemisťovat se někam hromadnou dopravou je obtížné, žena se navíc musí vypořádat se zdviháním těžkého invalidního vozíku. Pro pomoc se proto obrátila na Nadační fond pomoci, který provozuje crowdfundingové sbírky a web Znesnaze21. Podobně jako na známém portálu HitHit mají dárci možnost přispět libovolnou částkou k dosažení kýžené sumy. Jestli to bude koruna, nebo pět tisíc, je jen na nich.

Webový portál momentálně nabízí příběhy a možnost pomoci až sedmi dětem z Ústeckého kraje, které se ocitly v nouzi nebo jejich rodiny potřebují pomoci s náročnou péčí. Crowdfundingové kampaně si lidé oblíbili, pomáhali v posledních měsících i podnikům v boji proti dopadům koronaviru. Oceňují především transparentnost.

„Líbí se mi, že mi nikdo nemává před obličejem kasičkou, nedostává mě tím do úzkých a zároveň nepřemýšlím nad tím, že ty peníze skončí úplně jinde,“ pochvaluje si internetové sbírky Ústečanka Dana Švecová.

Ti, kteří přemýšlejí, že by někomu ze svého okolí pomohli, to mohou přes portál Znesnaze21 zkusit také. „Sbírku nemusejí zakládat přímo koneční příjemci vybraných finančních prostředků, ale například i lidé z jejich okolí. Chceme tím podpořit i lokální charakter některých sbírek,“ říká k systému sbírky ředitelka Nadačního fondu pomoci Darina Danielová.

Podpořit Sophii mají dárci možnost ještě dva měsíce. Sbírka je zatím na svém začátku. „Mnohokrát děkujeme dárcům za jakoukoliv výši příspěvku,“ dodává pěstounka Slávka Dunová.

Štědří Ústečané
Spolek Fórum dárců uvedl, že v loňském roce Češi přispěli na charitu více než osmi miliardami korun. Podle jeho statistik se za rok 2019 konalo v Ústeckém kraji 79 veřejných sbírek. Jednou z nejúspěšnějších bývá Tříkrálová sbírka. V Ústí nad Labem se v lednu 2020 vybralo 160 tisíc korun, což byl absolutní vrchol. Momentálně je v Ústeckém kraji vyhlášených patnáct veřejných sbírek. Eviduje je ministerstvo vnitra.