Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Schicht: Ústí mělo lepší atmosféru

Ústí nad Labem - Dva muži si prohlížejí zažloutlé stránky desítek let starých sešitů v knižní vazbě. „Jsou tu zápisy i fotografie, pocházejí z hájovny podnikatele Schichta," vysvětluje mladší z nich. „Za války se tu děti z jeho rodiny skrývaly před bombardováním," ukazuje na menší černobílé fotografie.

26.10.2012
SDÍLEJ:

Zajímavé setkání nad kronikou hájovny v Zálezlech, kde se za války schovávaly před bombardováním děti z rodiny Schichtů. Foto: DENÍK/Janni Vorlíček

Starší z mužů, Rudolf Schicht, jen pokyvuje hlavou. „Je to velmi zajímavé," říká německy při pohledu na archiválii z počátků minulého století. „Je velmi překvapují a moc dobře, že se takové věci vůbec zachovaly."

Sám ovšem nepatří k té slavnější větvi průmyslnické rodiny. „Otec Rudolfa Schichta pracoval u podnikatele Schichta jako šofér," vysvětluje Thomas Oellermann z organizace Collegium Bohemicum. který Schichta doprovází.

Oba totiž pořádají přednášky na školách i pro veřejnost v rámci projektu Dějiny spojují. Jedna z nich je právě teď, ve středu v osmnáct hodin, i ve Fokus kafe, bývalé Bárce, u Hraničáře.

„S Collegiem Bohemicem Rudolf Schicht spolupracuje již delší dobu," vysvětluje Oellermann. „Například pro připravovanou trvalou expozici k dějinám německy mluvících obyvatel českých zemí propůjčil několik rodinných dokumentů."

Rudolf Schicht je střekovským rodákem. „Narodil se v roce 1933," říká Oellermann. „Odejít musel v roce 1946, během jednoho z odsunů německého obyvatelstva. V rodném městě chce navštívit místa spojená s životem jeho rodiny."

Jak na Ústí vzpomíná? Prý v dobrém, hlavně na dobu před válkou a okupací. „Už to ale bohužel není to Ústí, které jsem znal. To město mívalo lepší atmosféru, domy bývaly hezčí, samozřejmě zničilo je bombardování a zmizely za komunistů," líčí své pocity z návštěvy. „Schichtovy závody (dnes areál Setuzy) měly plán, panoval tu větší pořádek než dnes. Vypadá to tam jako bez koncepce," míní o tom.

Jen málokteré jméno je tak těsně spjaté s dějinami a hospodářským rozmachem města Ústí nad Labem, jako jméno Schicht. Třeba slavné Schichtovo mýdlo s jelenem známe dodnes a „Čistota půl zdraví!" není české přísloví, ale vymyšlený reklamní slogan právě na toto mýdlo.

Své o tom ví i ústecký historik Martin Krsek, další návštěvník setkání. „Je zajímavé, že pan Rudolf šíří slávu jména Schichtů dál. Založil totiž v Německu firmu na výrobu součástek automobilů a vrtulníků, která je dnes známá po celém světě," řekl.

Autor: Janni Vorlíček

26.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby na Třebíčsku.
51

Odpoledne začínají volby do Sněmovny

Ilustrační foto.
70

ANKETA: Zavedli byste v České republice euro?

FOTO: Přespolní běh UJEP rozhodla cílová rovinka

Ústí nad Labem - Za chvíli se Ústí nad Labem bude říkat město amatérských běžců. Před týdnem se závodilo pod Erbenkou, v neděli v Dubicích, se středu USK Slávie - oddíl běhu na lyžích v součinnosti s KTVS PF UJEP nabídla veřejnosti přespolní běh pod záštitou rektora UJEP Martina Baleje. 

FOTO: Šatny fotbalistů jdou k zemi, dostanou nové za 9,6 milionu

Mojžíř - Peníze na opravu zázemí mojžířských fotbalistů schválili v září zastupitelé města. 

Štola v Mikulově láká na Hornický den

Mikulov v Krušných horách - V sobotu se uskuteční Hornický den ve štole Lehnschafter v Mikulově, který bude spojený s tradičním setkáním majitelů důlních lamp.

Na boj se žloutenkou vyčlenili ústečtí radní skoro čtvrt milionu korun

Ústí nad Labem - O příspěvku 5 tisíc korun pro každou základní či mateřskou školu i Dům dětí a mládeže rozhodla rada města.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení