Ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO) připomněl, že budova patří holdingu STZ Development. „Jsem přesvědčen, že společnost patří Petru Pitrovi. Vlastník především by se měl o svůj majetek řádně postarat,“ řekl ve středu dopoledne novinářům. Město přitom v uplynulých týdnech dalo najevo, že budovu pravděpodobně nekoupí, protože v ní nevidí potenciál pro další rozvoj. O demolici části arálu jsme psali ZDE

Lidé v ústecké Zoo už mohou zahlédnout malé gepardy.
FOTO: Návštěvníci zoo se dočkali, čtveřice malých gepardů už lítá venku

Památková ochrana se týká části s reprezentativní vstupní halou, hlavním schodištěm, kanceláří ředitele a sálem, kde se v minulosti konala celá řada kulturních a společenských akcí. Podle iDnes.cz ke všem stavebním pracím, které by chtěl majitel nyní provádět, potřebuje stanovisko úřadu. Odborné vyjádření poskytují památkáři. Za nezákonnou demolici může odbor státní památkové péče dát firmě pokutu. Vyjádření vlastníka se zatím nepodařilo získat.

Budova Schichtovy fabriky na Střekově.
Pomozte zachránit Schichtovku, píší bývalí primátoři. Ústí demolice rozčílila

Podle architekta a lídra opozičního klubu zastupitelů hnutí PRO Ústí Richarda Loskota je památkový statut Schichtovky skvělá zpráva. "Tím, že se budova stala památkou, plynou vlastníku nějaké nové povinnosti. Je tím i zaručeno, že nebude pokračovat demolice. Stát dokonce v jistých případech, pokud bude v havarijním stavu, laicky řečeno nakázat, aby se o ni začal vlastník starat. Samozřejmě, celkovou rekonstrukci mu přikázat nemůže. Ale myslím si, vzhledem k tomu, kolik lidí se do záchrany zapojilo, že budeme hledat další řešení. Například depozit listin pro kraj, ale to bude otázka dalších jednání s majitelem. Ta budova má klíčovou kulturní hodnotu pro město i kraj, vzhledem k její historii,“ myslí si.

Správní budova Schichtových závodů v Ústí nad Labem byla centrem jednoho z největších evropských chemických závodů. Postavena byla na počátku 20. století ve stylu art-deco.Podnik před druhou světovou válkou představoval největší drogisticko-potravinářský areál v Evropě a dotčená budova sloužila jako reprezentativní sídlo koncernu s pobočkami ve všech zemích bývalé habsburské monarchie a později i v Německu.
Pohled na Schichtovy závody v Ústí nad Labem ve 30. letech minulého století.Pohled na Schichtovy závody v Ústí nad Labem ve 30. letech minulého století.Zdroj: Archiv
Od roku 1929, kdy Schichtové s konkurenty z Holandska a Velké Británie spoluzaložili dodnes existující nadnárodní korporát Unilever, sloužil jako centrála pro střední a východní Evropu. Firma s tradicí od roku 1848 proslula coby výrobce legendárního Mýdla s jelenem, kosmetiky Elida, rostlinného tuku Ceres aj. Jako první v Rakousko-Uhersku začala lisovat palmový a kokosový olej, zřídila první ztužovnu tuku v kontinentální Evropě se špičkovými vodíkovými technologiemi, nad továrnou se tyčil nejvyšší komín monarchie.

Podnik vynikal v sociální politice, postavil v meziválečném čase tři zaměstnanecká sídliště s více než 150 byty. Roku 1931 pak jako jediný zaměstnavatel vybudoval pro své zaměstnance krytý bazén s lázeňským provozem. Schichtové jako firma i coby jednotlivci přispěli řadou patentů k technickému pokroku v chemii a strojírenství (stavěla i ocelové mosty nebo vyvinula osobní automobil vlastní konstrukce).

Vůdčí roli si drželi i v oblasti marketingu, a to i v Evropském měřítku. Svými reklamními kampaněmi nerozvíjeli jen konzum, ale i kulturu, školství a celkovou modernizaci společnosti (např. první letecký závod v dějinách monarchie z roku 1913 se jmenoval podle hlavního sponzora Schichtův let nebo Schichtova epopej – dar školních obrazů k českým dějinám do všech škol k 10. výročí založení ČSR). Zdroj: NPÚ Ústí nad Labem

Mohlo by vás zajímat: Vyšší DPH pohnulo s cenou piva. Víte, kolik dnes stojí v Ústí půllitr Březňáka?

Zdroj: Janni Vorlíček