Půjčíte si kolo nebo koloběžku v Zanádraží a vyrazíte do Brné na koupaliště. Nazpátek se vám už ale šlapat nechce, a tak kolo necháte na bráně. Tam vám jen vrátí zálohu tisíc korun. Nová služba, takzvaný bikesharing, v Ústí funguje od začátku června. Cena služby činí třicet korun za kolo, nutné je nezapomínat onu vratnou tisícikorunovou zálohu.

Jak potvrdil náměstek primátora pro rozvoj Pavel Tošovský, magistrát plánuje do budoucna i další novinky. Chce usnadnit cyklistům pohyb po městě i rozšířit cyklostezky. „Máme v plánu koupit čtyři elektrokola za 50 tisíc korun. Dvě pánská a dvě dámská. Chtěli jsme jich původně osm, ale kvůli úsporám v souvislostí s koronavirem jsme se museli uskromnit,“ přiblížil Tošovský.

Výstava Historie a současnost modelové železnice na zámku v Trmicích
FOTO: Na zámku v Trmicích potěší milovníky modelové železnice

V plánu je i nová cyklostezka na jezero Milada, bude však potřeba vyřešit jeden úsek plánované stezky s Českými drahami. Na rozvoj cyklistiky bude dohlížet i nový koordinátor.

Ani samotný bikesharing prý nezůstane u první vlaštovky. „Město Ústí plánuje postupné rozšiřování výpůjčních míst i zpracování mobilní aplikace pro zjednodušení celého výpůjčního a platebního procesu,“ informovala městská mluvčí Romana Macová.

Podle jednoho z manažerů ústeckých Městských služeb Milana Stýbla lze přitom předpokládat, že o novou službu bude mezi vyznavači cyklistiky velký zájem. A to přesto, že o uplynulém víkendu příliš zájemců pro kola nepřišlo kvůli bídnému počasí.

„Jízdní kola půjčujeme zájemcům už od roku 2016. Měsíčně přijde přes sto zájemců. Takže z toho čísla, myslím, lze předpokládat, že i o tuto novou službu, bikesharing, bude solidní zájem,“ vysvětlil Stýblo z Městských služeb.

Chybí bezpečný pohyb po městě

Přesto městská opozice nadšením nad novou službou a půjčovnou kol radostí nejásá. Například zastupitel a aktivista ze spolku Ústecké šrouby Lukáš Blažej. „Já se o cyklistiku obecně hodně zajímám, ale vůbec jsem nevěděl, že město takovou službu nabízí nebo zavede,“ kritizoval.

Podle jeho názoru prý magistrát a koalice obecně příliš s cyklisty nepočítají a ani neposlouchají, co radí ústecký cyklokoordinátor. „Když se podíváme na rekonstrukce křižovatek, nenajdeme tu žádné cyklopruhy a ani jinde na silnicích. Vyženeme cyklisty na stezky, nebo je vyvezeme městským autobusem za město, jen aby tu nepřekáželi,“ připomněl Blažej.

Cyklisté přesto služby pro ně kvitují s povděkem, ač by byli rádi, kdyby měli možnost mnohem bezpečnějšího pohybu po městě. „Labská stezka dobrá, ale na Předmostí abych se bál, že mě něco smete,“ shrnul to Ústečan Tomáš Kučera.

Nové veřejné grilovací místo na Střekově
Přání občanů splněno. Na Střekově mají nové veřejné grilovací místo