Jednalo se o klasickou prázdninovou situaci. Kluci hráli fotbal, Matyáš Sokol stál v bráně, míč sice chytil, ale útočník ještě stačil kopnout. Výsledkem byla nepříjemná a bolestivá zlomenina Matyášova zápěstí. Podle lékařské zprávy se jednalo o poškozenou vřetenní kost. Matyášova maminka Tereza Sokolová se naprostou náhodou dozvěděla o existenci nového typu „sádry“, lépe řečeno zpevnění zlomené končetiny. Není sádrová a nenanáší se klasickou mokrou metodou.

Jedná se o karbonový korpus vypodložený měkkou pěnou, který se nahřeje, zatepla podle končetiny vytvaruje a následně vytvrdne. Paní Sokolová se rozhodla o nový typ odlehčené fixace v nemocnici požádat. Nebylo to zadarmo, zaplatila 2 500 korun.

„Ale jsem za to rozhodně vděčná. Pomůcka je výrazně lehčí než sádra a může se s ní do vody, což v tomhle vedru, a navíc o prázdninách, je velká výhoda,“ pochvaluje si.

Nová odlehčená fixace je vhodná především po operacích horní končetiny, kdy je použita jako ochrana zavedeného osteosyntetického materiálu. „Oproti zavedeným plastovým fixacím je Opencast výrazně vzdušnější a tím i mnohem komfortnější na udržování hygieny. Možnosti jejího použití vždy upřesní ošetřující lékař a poté aplikuje náš specialista na tvorbu fixací,“ uvedl lékař Vojtěch Kunc z Kliniky úrazové chirurgie FZS UJEP, která tuto možnost nabízí.

Matyáš se sice nestal premiantem, který by v Masarykově nemocnici podstoupil tento typ léčby jako první, ale rozhodně byl jedním z prvních. Jelikož jsou prázdniny a děti mají více času na sport a pohyb venku, riziko zranění roste.

První pacientkou, která na vlastní kůži využila fixaci z materiálu Opencast, jež je v ústecké nemocnici novinkou, byla žena. „Naše první pacientka, paní Eva, si vedle pohodlnosti chválila fixaci i jako hezký módní doplněk oproti klasickým sádrovým dlahám,“ prozradil ústecký lékař Vojtěch Kunc.

Podle maminky Matyáše bylo vidět, že nemocniční personál, jinak ochotný, si nebyl úplně jistý, jak přesně novou fixaci končetiny aplikovat. „Například váhali nad teplotou, na kterou se to má nahřívat. Školením prošli, ale zkušenosti teprve postupně získávali,“ uvedla s úsměvem Terezy Sokolové.

Popsala také, že v čekárně spolu s nimi seděl chlapeček se zraněním ruky, a i on dostal nový typ pevného upevnění místo klasického zasádrování, které dost komplikuje prázdninový život.

A jak vnímal svou novou „sádru“ Matyáš? „Je z příjemného materiálu, nebolí to, ruka pod ní se nepotí, takže je to nakonec docela fajn,“ pochvaloval si ji. Matyáš je sice v pohybu trochu omezený, ale v porovnání s klasickou sádrou se jedná o zásadní posun kupředu.

Fixace Opencast je lehký, a přesto pevný materiál, který je voděodolný. Jeho nasazení trvá podle typu zlomeniny 10–20 minut, což je méně než aplikace klasického sádrového obvazu. Svorky, kterými je materiál spojen, jsou jednorázové, takže po jejich uvolnění už nejdou znova nasadit. Po ukončení léčby se spojky kleštičkami odcvaknou.

Kde si můžete nechat dát odlehčenou fixaci na severu Čech?

Ústecký kraj:
Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem – Klinika dětské chirurgie – dětské úrazové centrum, Klinika úrazové chirurgie
Nemocnice Teplice, urgentní příjem
Teplice – Centrum sportovní ortopedie a medicíny
Klášterec n/Ohří, ortopedická ambulance

Liberecký kraj:
Krajská nemocnice Liberec, oddělení traumatologie
Nemocnice Vrchlabí, oddělení chirurgie
Vysoké nad Jizerou – Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie

Četli jste? Jezero Milada, to je průzračná voda, ráj pro sportovce, pivo za pade a vratné kelímky

Jezero Milada na Ústecku. | Video: Martin Mudroch