K tragédii došlo ve středu 18. dubna na nádraží v Ústí nad Labem západ při jízdě vlaku směrem k výjezdu z nádraží na Chabařovice. V té chvíli jel vstříc sebevrahovi osobní vlak.

Podle ústeckého policejního psychologa Josefa Kováříka je nezvyklé, že osoba v koleji měla rozpažené ruce. „S tímto popisem sebevražedné události jsem se setkal poprvé. Nevím, co mohlo vést člověka k tomu, že ruce rozpřáhl. Možná chtěl na sebe upozornit, nebo chtěl zvětšit plochu nárazu, aby skutečně zemřel,“ uvedl Kovářík.

Muž bez identity

V okamžiku tragédie míjel osobní vlak jedoucí směrem na Chabařovice nákladní vlak. Strojvedoucí proto zhasl čelní reflektor, aby protijedoucí lokomotivu neoslnil. Když reflektor znovu rozsvítil, vyjížděl právě z pravého oblouku trati. Těsně před lokomotivou uviděl člověka v koleji.

Osobní vlak jel v té chvíli rychlostí asi 70 km/hod.

„Vlak mohl jet na této trati až rychlostí 115 km/hod. Pro strojvedoucího bylo štěstí, že osoba stála zády k lokomotivě a nemusel se dívat do očí sebevraha, což je velmi stresující zážitek,“ uvedl Petr Zimandl, vrchní inspektor a vedoucí ústeckého pracoviště Odboru šetření mimořádných událostí, generálního ředitelství Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

Policejní vyšetřování na místě tragédie během noci nepřineslo žádné informace o tragicky zemřelé osobě. „Zatím víme, že jde o muže ve věku mezi čtyřiceti až padesáti lety. Měl u sebe jenom jízdenku a klíče.

Probíhá další pátrání po jeho totožnosti. Nelze zatím muže blíže identifikovat, protože došlo k velkému poškození hlavy,“ uvedl Roman Jelen, vedoucí železničního oddělení Policie ČR v Ústí nad Labem.

Shodou okolností během noci ze středy na čtvrtek v České republice došlo ke třem sebevraždám: K jedné ve Zlíně, ke druhé v Mostě a třetí sebevraždou byla právě tragédie v Ústí nad Labem.

Sebevražd přibývá

„Pro řidiče všech vozidel, tedy i pro strojvedoucí na dráze, je nehoda nebo havárie končící smrtí vždy stresující. Ale hledět do tváře člověka, který si bere život, a nemoci tomu zabránit, je skutečně pocit mimořádně zatěžující,“ řekl psycholog Kovářík.

Zdůraznil, že sebevražd poslední dobou znatelně přibývá.

„Nemám u sebe přesná statistická čísla, ale pozorujeme od roku 2011 nárůst počtu sebevražd. Motivem jsou mezilidské vztahy, ale především špatná až neřešitelná finanční situace, tedy i nesplatitelné dluhy. V mnoha případech jde o kombinaci stresových faktorů, protože zhoršující se finanční situace, ale i doslova dluhová past, se projevuje v první řadě na vztahu mezi manžely. Potom se spirála beznaděje začíná velmi rychle roztáčet. Až do zkratového okamžiku, kdy strojvedoucí již nemá šanci ubrzdil vlak před sebevrahem,“ zdůraznil Kovářík.

Loni v Ústeckém kraji došlo k šesti sebevraždám v kolejišti železnice. V rámci celé republiky loni zemřelo při sebevraždách v kolejích 99 osob.