Proběhla v pořadí sedmnáctá speciální olympiáda s hasičskými disciplínami. Není lehké popsat zdejší atmosféru, jde o směs velké radosti, pohody a soutěžního nadšení.

Akci, která nemá v rámci ČR obdoby, přišla pozdravit řada významných hostů. Mezi nimi starosta městské části Ústí nad Labem město Kamil Hýbner, krajský zastupitel Pavel Vodseďálek, poslankyně Parlamentu ČR Gabriela Hubáčková, ředitel HZS Ústeckého kraje Roman Vyskočil, zástupce Hasičské vzájemné pojišťovny, oddělení krizového řízení krajského úřadu a další.

Největšího potlesku se dočkal Pavel Soukup, který byl nedávno společně s SDH při DOZP ve Všebořicích oceněn na Pražském hradě Zlatým záchranářským křížem.

JEDINEČNÁ SOUTĚŽ

Sedmá speciální olympiáda.Olympiáda probíhala tradičně ve venkovním areálu Základní školy Elišky Krásnohorské, vedení školy v čele s ředitelem Martinem Alinčem a jeho zástupkyní Martinou Crhákovou vycházejí účastníkům akce maximálně vstříc. „Je to jedinečná soutěž, lidé se zdravotním handicapem mají možnost závodit. V tom je podporujeme a zajišťujeme rádi potřebné zázemí," uvedl ředitel školy.

Na klienty čekaly již známé disciplíny, například zdravověda, rozvinutí hadice na kuželky, překážkový běh. Nejvíce se všichni těšili na požární útok. Při něm je dovoleno doprovodu klientům pomáhat, ale džberová stříkačka a terče jsou výhradně záležitostí soutěžících. Radost, která vybuchne po sražení terčů, je nakažlivá, a prožívají ji nejen soupeři, ale i hosté a rozhodčí.

„Neznám krásnější soutěž. Rozhodčí a technický tým jsou ochotní dobrovolní hasiči, pro které nikdy nebyl problém na soutěži pomoci, přestože jde o všední den. A jak vidíte, pohoda a spokojenost z každého vyzařuje, "připomněl starosta OSH Tomáš Mikšovský.

VYHRÁL TÝM VČELEK

Prvenství v konkurenci dvanácti týmů vybojoval tým Včelek ze Střední a základní v Ústí nad Labem, stříbro Domov sociálních služeb Litvínov a bronz SDH při DOZP ve Všebořicích. Pochvalu za snahu a bojovnost a vzorné vystupování zasluhují všichni další účastníci z chráněného bydlení Teplice, denního stacionáře Úsměv, společnosti Helias, kolektiv Berušek nebo tým Speciální základní školy Pod Parkem.

Poděkování zasluhují dobrovolní hasiči z Dolního Dvořiště na Českokrumlovsku, kteří neváhali jet tři stovky kilometrů, aby dovezli závodníkům z Všebořic slušivá trička a putovní pohár. „Ten určitě využijeme, uspořádáme ještě letos zajímavou soutěž pro klienty domovů," radoval se Pavel Soukup.

Předávající František Hešík, velitel jednotky z Dolního Dvořiště, připomněl, že jsou hasiči, a proto pomáhají potřebným, v tomto případě klientům domovů osob se zdravotním postižením.

Věra Nutilová

Sedmá speciální olympiáda.