Kubata zveřejnil na svém webu prohlášení, v němž rezignaci vysvětlil špatným výsledkem v loňských krajských volbách, vývojem na ústeckém magistrátu i osobními důvody. Kubata vedl krajskou ODS od roku 2009, čtyři roky byl ústeckým primátorem. O Kubatově chystané rezignaci se spekulovalo už několik dnů.

ODS v loňských krajských volbách zaostala daleko za prognózami a s 9,7 procenta hlasů skončila až čtvrtá. Poprvé od vzniku krajů přišla o podíl na krajské vládě, Ústecký kraj od té doby řídí koalice KSČM a ČSSD. Kubata přitom ještě po volbách rezignaci odmítal. "Věděl jsem to od počátku, ale chtěl jsem v zájmu kontinuity a stability provést ústeckou ODS kongresem strany a stabilizovat její členskou základnu po volbách. Obojí už se stalo, není důvod odchod odkládat," uvedl Kubata.

Pětačtyřicetiletý politik má i osobní důvody - v Ústí žije od dob studia na místní pedagogické fakultě, rodiče má v Karlových Varech a do Poslanecké sněmovny jezdí do Prahy. "Nutnost neustálého cestování narazila na lidský strop fyzické únosnosti," prohlásil a zmínil problémy se stavbou svého rodinného domu, který kritizovala místní média. "Vlna lidské zloby, která se mi všemožně snaží zabránit přestěhovat mé rodiče k sobě do Ústí, a tím mít možnost se o ně postarat, mé rozhodnutí jen urychlila," dodal.

Třetím důvodem k rezignaci je podle něj i vývoj na ústeckém magistrátu, kde ODS přišla o podíl na vládě loni v březnu. Na podzim se pokoušela domluvit novou koalici, ale neuspěla, a tak stále vládne ČSSD s podporou TOP 09 a KSČM.

Krajskou ODS po Kubatovi převezme jeden z místopředsedů Petr Fiala. "Pověření jsem převzal do doby, než regionální sněm zvolí nového předsedu. Vychází to zhruba na duben až květen," řekl Fiala.