Moudrý vedl v letech 1992 - 2007 Zoo Děčín, funkce ředitele ústecké zoo se ujme 1. ledna. „Je to týmový hráč, umí perfektně jazyky a shodli jsme se na něm celá výběrová komise," podotkl předseda výběrové komise Jiří Madar.

Čerpání dotací a grantů

Soustředit se chce Moudrý mimo jiné na to, aby zoo přitahovala návštěvníky nejen kvůli zvířatům. Chce také zahradu připravit na možné čerpání dotačních či grantových peněz. Spolupráci plánuje s tuzemskými i zahraničními odborníky.

„Je potřeba provést důkladnou analýzu technického a expozičního stavu i estetického pohledu na expozice, protože se stavěly v 70. a 80. letech," řekl Moudrý, který byl jedním z horkých favoritů na pozici šéfa zoo už od začátku. Kvůli jeho osobě dokonce odstoupil člen výběrové komise Erich Kočner, ředitel Zoo Košice a také kandidátka na ředitele Dana Holečková, bývalá šéfka Zoo ve Dvoře Králové.

Kočnerovi i Holečkové vadilo, že si dočasně pověřený ředitel ústecké zoo Bořek Voráč pozval před několika týdny na oběd vybrané členy komise, zástupce magistrátu a právě Lubomíra Moudrého. Schůzku odsoudila i Unie českých a slovenských zoologických zahrad a výběrové řízení označila za klientelismus.

Soukromý oběd s přáteli

Sám Voráč sdělil, že šlo o soukromý oběd s přáteli a Moudrého považuje za velmi schopného ředitele. „Během pohovorů na komisi se pan Moudrý jevil jako nejschopnější. Jeho zvolením bylo vyhověno i Unii, protože když pan Kočner odstupoval, pana Moudrého chválil jako kvalitního odborníka. Nevím tedy, co lepšího by si ústecká zoo mohla přát," komentoval Voráč.

„Vedení města vedlo výběrové řízení tak skandálním způsobem, že legitimita jeho výběru je naprosto a navždy důvodně zpochybněna," reagoval zastupitel Martin Hausenblas.

Radní jmenovali také dozorčí radu zoo. Do té zasednou tři bývalí ředitelé Bořek Voráč, Václav Poživil a Tomáš Kraus, spolu s Yvetou Tomkovou a opozičním zastupitelem Martinem Matou.