„Minulý týden jsme ukončili pátou seč, to by mělo stačit. Ale sekat budeme nejméně ještě jednou některé exponované plochy v centru města. Ty už jsme posekali asi sedmkrát a necháme je pokosit i poosmé," informovala Monika Králová, vedoucí údržby zeleně na obvodním úřadu Město.

MIMOŘÁDNÁ DOTACE

Jak dodala, tráva začala rychle růst hned zpočátku sezony. „Pak se to naštěstí uklidnilo, ale i tak budou náklady na údržbu zeleně letos podstatně vyšší než vloni," poznamenala Monika Králová.

Nárůst nákladů potvrzuje i starostka Neštěmic Yveta Tomková.

„Museli jsme požádat město o mimořádnou dotaci na šestou seč trávy, která proběhne ještě v říjnu, tak aby byly trávníky před zimou uklizené," vysvětlila starostka.

Údržba zeleně si letos vyžádala spoustu práce, kromě smluvních firem do ní byli zapojeni i pracovníci obvodu a lidé na veřejně prospěšných pracích. „Nejde jen o trávu, ale i o prořezávání keřů a stromů a odstraňování nevábných zákoutí," doplnila Yveta Tomková.

POČASÍ PŘÁLO

S množstvím trávy měli plno starostí také v obvodu Severní Terasa.

„Počasí letos přálo všemu, co roste. Měli jsme co dělat, abychom údržbu stihli, sekali jsme asi pětkrát, na některých místech více. A to by mohlo stačit. Přeji si, aby se už ochladilo a tráva přestala růst, před lety jsme sekali ještě šestého prosince, to bych nerad opakoval. Ale když to bude potřeba, nic jiného nám nezbude," sdělil tajemník úřadu Petr Vlasák.

Podobné problémy se zeleným nadělením měli i na venkově. „Tráva roste pořád, i teď. My snad letos už sekat nebudeme," doufá starosta Řehlovic Josef Macháček.

V obci podobně jako ve městě proběhlo čtyři až pět sečí. „Stojí nás to samozřejmě více, k tomu musíme připočíst náklady na likvidaci odpadu ze zeleně. S jeho tříděním jsme letos začali a schází se nám ho od občanů poměrně dost," připomněl Josef Macháček.