Strážníci varují: divočáci zrovna mají mladé, buďte opatrní. Touto dobou migrují a i když se lidem a psům snaží vyhnout, neváhají vyrážet za potravou i do města. Nejčastěji se s nimi setkávají obyvatelé sídlišť na Severní Terase, ve Všebořicích nebo na Střekově.

Jak vysvětlil zástupce ředitele městské policie Jan Novotný, prasata ztrácejí plachost a hledají žrádlo u popelnic. „Narazíte-li na zatoulané sele s proužky, rychle pryč. Někde poblíž totiž bude bachyně a ta pro drbání jejího potomka za oušky nebude mít pochopení,“ varoval.

Odstřel i pasti

Podobná setkání jsou přitom pravděpodobná, jelikož je černá zvěř přemnožená. Strážníci spolupracují s Mysliveckým spolkem Diana. Provádějí společné naháňky s odstřelem mimo revír, které mají vysoké stavy černé zvěře redukovat.

Město podle své mluvčí Romany Macové dokonce platí za odstřel desítky tisíc korun. „Ústečtí radní podpořili myslivecké spolky částkou tři sta korun za každý kus ulovené černé zvěře v maximální výši dvacet tisíc korun na spolek,“ informovala.

Mimo odstřelu ještě město na nehonebních pozemcích líčí pasti v podobě odchytových klecí, používáním pachových ohradníků a dalších.

„To ale funguje, kde na to nejsou zvířata zvyklá. Lány polí, silnice mezi městy a podobně. U města pachům přivyknou rychle,“ řekl předseda Diany David Vaca.

Základ je pevný plot

Podle něj je nejlepší si nechat pozemek pořádně oplotit. Tak, aby ho divoká prasata nedokázala překonat. „Volají nám lidé ze zahrádek a chatových osad. Tam ale nemůžeme nic dělat. Takže doporučuji posílit ploty. Jsou jinak normální, zdravá zvířata. Nic nemocného nebo snad zdegenerovaného,“ doplnil Vaca.

S tím ostatně mají své zkušenosti ústecké fotbalové kluby. Například na Střekově, který v listopadu před dvěma lety přišel o upravený trávník na hřišti. Kanci tu hledali žížaly. Zkomplikovalo to život nejen správci hřiště, ale také fotbalistům, kteří ještě neměli dohranou podzimní část sezóny.

„Nakonec jsme museli nechat kompletně opravit plot. Od té doby by se dalo říci, že máme pokoj. Letos jsme se s tím určitě nesetkali,“ dodal tajemník střekovského fotbalového klubu Zdeněk Červenka.

Odstřel černé zvěře
Ústí platí za odstřel kanců:
Myslivecké spolky: Labské stráně Malečov, Chvalov – Přemyslovka, Diana Ústí n. L., Jedlová hora.
Společnosti: Nový Dvůr, Němčí – Malečov.

V roce 2015 za 59 odstřelených kanců obdržely 17,7 tisíce korun
V roce 2016 za 119 divočáků 35,7 tisíce korun
V roce 2017 za 159 divokých prasat 47,7 tisíce korun
V roce 2018 za 71 kusů černé zvěře 21,3 tisíce korun