Pokud by si někdo myslel, že v Rodinném centru Domeček u Rondelu si děti jenom hrají, moc by se spletl. Tihle prckové sice mají za sebou někoho z rodičů, někdy pomáhá i dědeček, ale jinak je to především jejich show.

Místo jídla se prostírá myšlenka

Petra Ševelová záměrně tahá za pomyslné provázky a barevné koberečky plní funkci pohádkového ubrousku. Jen místo jídla se prostírá myšlenka, talent, šikovnost a pravda.

Je to vlastně takové malé ochotnické divadlo, kde začínající herci plní úkoly zkušeného pedagoga, který jim podsouvá prvky Montessori, aby se projevili jako lidský potenciál. Sedělo jich tam v pondělí v půlkruhu pouze pět. Filip, Eliška, Štěpánek, Adélka a Adámek. Tři herci se omluvili pro nemoc. Scházejí se jednou týdně na hodinu a ničeho se nebojí.

„Dětský svět mě vždycky zajímal. Řadu let pracuji v mateřské školce, ale pohled na přípravu předškoláků se mění stejně jako všechno kolem nás. Odborným konzultacím jsem se nikdy nebránila, několik zajímavých kurzů jsem absolvovala. Získala jsem certifikát na dětskou pedagogiku Montessori a osobně si myslím, že je to dobrá cesta jak dál. Laicky řečeno, je to osvojování základů praktického života. Neříkám jim nesmíš, to je pouze pro většího, ale zkus si to," vysvětluje Petra Ševelová.

Každá hodina má své téma

Dvouleté děti tak krájí okurku, nosí talíř s vodou, rozeznají barvy, nebojí se šneka a všechno si po sobě uklidí.

„Děti to nejen baví, ale podvědomě si posilují své sebevědomí. Ve společnosti je zažitá letitá praxe zákazů. To nemůžeš, to bys rozlil. Až budeš větší, tak ti to ukážu. Nesahej na ten nůž, já ti to namažu sám. Nechci si hrát na velkého znalce, ale současné děti potřebují získat více sebedůvěry. Já jim říkám dokážeš to, a pokud se to nepovede, tak to zkusíme znova. Když někdo rozlije vodu, tak se nic neděje. Naopak je to důvod ukázat dětem, jak a čím se vysuší podlaha. Naše děti jsou stejně šikovné jako ty u sousedů," říká trpělivá paní a hned pokračuje dál:

„Každá hodina má své téma. Po přivítání si děti tahají kartičky z pytlíku a já komentuji jejich nálezy. Dnes to bylo jaro a k tomu patří tráva, slunce, voda, květiny, Velikonoce, zvířátka. Tady neříkáme věcem hračky, ale pomůcky. Potom přijde na řadu krátká odpočinková část prověřující jemnou motoriku, logické myšlení, pozornost, kde děti střídají několik her. Základem je pochvala za konkrétní práci. To si musí dítě pamatovat. Potom se vracíme k tématu a končí se společným úklidem," říká paní Petra.

Prvního července společně se svou kamarádkou otevře ve Vaňově vlastní mateřskou školku formou dětské skupiny, která se bude jmenovat Mozatka. Zájem je velký, prvky Montessori táhnou a Petra Ševelová to s dětmi umí. Nevěříte? Tak si udělejte čas. To musíte vidět!