Ústecký senátor Jaroslav Doubrava k tomu krátce po skončení jednání senátu pro Deník uvedl, že snad azylová novela pomůže alespoň zčásti řešit zlepšit benevolentní předpisy.

Doubrava: Novela sice vylepší a zpřesní podmínky pobytu cizinců na našem území, ale je to jenom začátek. Návrh novely byl předložen do sněmovny již v dubnu. Senát novelu schválil 11. listopadu. To je dost dlouhá doba. Mezitím na Evropu doslova zaútočily stovky tisíc migrantů. Alespoň, že díky novele nebude cizincům poskytován prostor pro bezdůvodné prodlužování pobytu na území České republiky.

Co především oceňujete na novele zákona?
Cizincům, držitelům povolení dlouhodobému pobytu kvůli společnému soužití rodiny, by se v případě odsouzení za úmyslný trestný čin mělo povolení pobytu zrušit bez ohledu na povolení pobytu kvůli rodinnému životu cizince. Tím budeme mít důležitou zbraň především proti vietnamské a balkánské drogové mafii. Cizincům, držitelům trvalého pobytu, kteří jsou ze zemí mimo EU, by se toto povolení mělo automaticky rušit za úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu vězení v délce přes tři roky. Nebo v případě opakovaného odsouzení k nepodmíněnému trestu.

Ale také se objevila kritika tohoto postupu?
Právní naivisté, které migranti milují, např. brečí, že novela je prý v nesouladu s článkem 17, směrnice 2003/86 ES o právu na sloučení rodiny. Článek 17 obsahuje povšechné mudrování o povinnosti brát v úvahu váhu rodinných vztahů kriminálníka a dobu trvání jeho pobytu ve státu EU, a dokonce brát úvahu, jak na něho zapůsobí míra nebo nedostatek kulturních a sociálních vazeb v zemi jeho původu. Vietnamský mafián by podle tohoto názoru mohl zůstat v České republice jen proto, že se zde oženil, má tu děti, a žije zde dejme tomu více než deset let? Přitom u nás žije jenom proto, aby zde obchodoval s pašovaným zbožím a podílel se na výrobě pervitinu či pěstování marihuany. Tomu má novela zabránit. Ať s ním jeho rodina jede prostě tam, odkud pochází.

Co jiného ještě v návrhu považujete za důležité?
Žadatelé o pobyt, kteří se v cizině dopustili trestné činnosti, budou odmítnuti, stejně jako ti, kteří se opakovaně nedostaví k pohovoru. Ale vzhledem k migrační krizi bude důležité jít ještě dál. Cílem je dobudovat společná pravidla pro udělování mezinárodní ochrany a zabránit zneužívání tohoto systému. Dosavadní praxe, v situaci migrační invaze, selhala.

V diskuzi k novele jste uvedl, že už i Němci zjistili, že migranti představují nebezpečí pro bezpečnost?
Německé bezpečnostní složky zjistily, že je mezi migranty až deset procent lidí představujících vážné bezpečnostní riziko. Projevilo se to již i v kriminalitě. Spočítejte si při statisících migrantů, kolik nových kriminálníků a potenciálních teroristů chodí po Německu, Rakousku, Švédsku… Problémy máme již dnes. Nelegální migranti jsou ubytováni v zařízeních, ve kterých se jim nelíbí. Já tomu věřím, ale oni by si měli uvědomit, že přišli nelegálně do téhle republiky, a my je prověřujeme. Musí respektovat, že máme zákony, kterým se musí podřídit. Proto mě nezajímají jejich hysterické reakce s hladovkou a sebepoškozováním, které předvádějí v Drahonicích.

Takže, novela je podle vás ještě nedokonalá?
Řeší jenom menší část problémů. Přitom varovných signálů je více než dost. Např. senátor Veleba v diskuzi v senátu upozornil, že nedávno švýcarská vláda poskytla informaci, jakým způsobem se ve Švýcarsku integrují za posledních sedm let migranti, kteří dostali azyl. Jako měřítko integrace vzali, zda berou, nebo neberou sociální dávky. Bez ohledu na národnosti jsou čísla v podstatě stejná: Asi od 75 do 90 procent z nich zůstává po sedmi letech na sociálních dávkách.

Čili souhlasíte se senátorem Martínkem, který se také zapojil do rozpravy? Cituji: Jako historik neznám jediný příklad v historii lidstva, kdy by přežil stát, který není schopen bránit své hranice… A dále: Každý migrant, který přejde hranice Evropské unie nelegálně, je vlastně pobídkou pro další desítky, které sem přijdou. To řekl Martínek.
Martínek má pravdu. Čelíme cílené migrační vlně. Když probíhala tato rozprava, právě jsem na Aktuálně.cz četl: „Arabský svět je jen přestupní stanice, o azyl se žádá až v EU. Láká hlavně jedna země." K tomu je nutné dodat, že dnes již se oficiálně hovoří, že nejméně 60 až 70 procent migrantů nejsou žádní váleční běženci. Osobně se domnívám, že jde až o 80 procent.

Co řekl teplický senátor Jaroslav Kubera?

Senátor Jaroslav Kubera kritizoval rozporuplný úterní nález Ústavního soudu ČR v Brně. Podle soudu bylo ponižujícím způsobem zacházeno s mužem z Kamerunu, který byl loni vyhoštěn. Vykázat ho ze země se podařilo až napodruhé.

Senátor v senátní rozpravě mj. uvedl: Proč jsem se vlastně přihlásil? Mě zaujalo to pokárání Ústavního soudu, že jsme člověka z Kamerunu dopravili do letadla nějakým nehumánním způsobem, snad dokonce ho přivezli k letadlu nedobrovolně na vozíku pro zavazadla, což je opravdu hrozné… Akorát se ptám, jak tedy paní kancléřka (Merkelová) dopraví do letadel pět set tisíc uprchlíků, které bude vracet, a oni samozřejmě nebudou chtít dobrovolně do toho letadla. Vy byste chtěli pryč, když už byste se tam jednou dostali? No ani omylem, tam by mě museli dotáhnout, do toho letadla.