Lepšího komfortu a vybavení se nejspíše už brzy dočkají klienti domovů pro seniory (DS) v Ústí. Zastupitelé schválili žádost o peníze z programu ministerstva práce a sociálních věcí na šestici projektů na zařízení sociálních služeb v celkové výši přes 12,5 milionů korun.

25 procent

„Cílem programu je poskytnout dotace na obnovu a pořízení movitého i nemovitého majetku, doplnění a obměny přístrojového vybavení a podporu pořizování sociálních služeb," uvedla mluvčí magistrátu Romana Macová s tím, že finanční spoluúčast města je zhruba 25 procent.

Mezi projekty jsou například rekonstrukce prádelny v DS Dobětice, opravy bytových jednotek v DS na Severní Terase a v ulici Orlická, koupě auta pro DS Velké Březno nebo rekonstrukce chodníků v zahradě DS Krásné Březno.

„Zahrada je neudržovaná, nevyhovuje z hlediska bezpečnosti a nesplňuje ani parametry bezbariérovosti. Až se cesty opraví, dojde také k rozšíření služeb o zahradní terapii, respektive o bylinkovou zahrádku a aromaterapii," říká ředitel DS Krásné Březno Jaroslav Marek.

Dodávku nechali Činoheráku

DS Velké Březno vlastnil až do letošního roku starší dodávku pro devět osob. Ta ale nebyla klienty využívána kvůli chybějící úpravě pro usnadnění převozu lidí se zdravotním postižením.

„V rámci převodů mezi příspěvkovými organizacemi jsme ji nechali Činohernímu studiu. Zažádali jsme magistrát o pořízení dodávky nové, menší a s homologovanou úpravou pro převoz vozíčkářů. Jsme rádi, že zastupitelé náš požadavek na upravenou dodávku zařadili do žádosti," říká ředitel DS Velké Březno Tomáš Kříž.

S autem mohou klienti jet za lékařem či na kulturní a společenské akce.

„Podpora nového a kvalitního vybavení pro seniory je naší povinností. Senioři si zaslouží naši péči, proto jsme schválili všechny projekty, které domovy požadovaly," uvedla primátorka Věra Nechybová.