Ve středu 28. července odjížděly z Ústí nad Labem směrem na Tábor dva luxusní autobusy plné životních zkušeností. Trmický klub seniorů dodal do seznamu hostů hotelu Mas v Sezimově Ústí dvaačtyřicet jmen, zbytek do pětasedmdesátky obstaral ústecký klub.

Rekondiční pobyt trval pouze pět dní, ale program byl výživný. Dopoledne podle zájmu masáž se zábalem, magnetoterapie, masáž chodidel, regenerační kyslíková terapie, bazén. Každý den výlet (někdy dva), dvakrát společenský večer.

"Počasí nám přálo, Tábor je nádherné město. Sochu Jana Žižky na náměstí zná každý školák, rybník Jordán překvapil rozlohou, muzeum čokolády nabídkou, romantické uličky novými fasádami, cukrárna s budíky zaujala i zkušené pány. Poutní místo Klokoty je plné věžiček a starých soch. Následovala noční prohlídka zámku Konopiště, zámek Hluboká, obec Holašovice, zapsaná v roce 1998 na seznam světového kulturního a přírodního dědictví Unesco. Někdo zajel na zámek Jemniště, někdo stihl procházku na Kozí hrádek, kde kázal Jan Hus. Benešova vila byla zavřená, ale malý památník byl plný zajímavých informací. Jeden výlet směřoval i na Čapí hnízdo, závěr patřil prohlídce zámečku Blatná s nádhernou zahradou a stádem daňků," uvedla paní Irena.

Zámecké prohlídky byly sice v rouškách, fotit se tam nesmělo, ale průvodci prý byli skvělí. Například večerní výklad na Konopišti byl celý věnován životu Žofie Chotkové. Tahle dáma to neměla vůbec lehké, vdávala se z lásky v roce 1900 bez hostů, za muže si brala Františka Ferdinanda d´ Este. Mladý průvodce četl smutné dopisy, ukazoval obrazy krásné Žofie v životní velikosti. Potom přišlo na řadu Sarajevo 1914. Matka tří dětí jela poprvé s manželem na oficiální cestu, prý na vojenské manévry, zpět se už nevrátila.

"Víte, že na zámku Hluboká je prý 140 místností? Víte, že medvěd na Konopišti se jmenuje Jirka? Víte, že na zámku Blatná se natáčela filmová pohádka Šíleně smutná princezna ? Byl to zajímavý, poučný a příjemný výlet za historií," tvrdila paní Eva.