Všeobecné a dětské sestry, porodní asistentky, zdravotničtí záchranáři, radiologičtí asistenti, zdravotní laboranti, fyzioterapeuti, nutriční terapeuti a zdravotně-sociální pracovníci. Všechny tyto profese se brzy dočkají dvoutisícového bonusu.

Jde o speciální příplatek pro nelékařský personál pracující bez odborného dohledu ve třísměnném nebo nepřetržitém režimu. Vyhlásilo ho ministerstvo zdravotnictví, které na navýšení platů ve státem řízených nemocnicích vyčlenilo 400 milionů korun.

Krajská zdravotní (KZ) ho teď o peníze musí požádat prostřednictvím kraje, který nemocnice v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově zřizuje.

„Krajská zdravotní podklady pro žádost o dotaci připravuje a v určeném termínu tuto žádost podá. Odkdy bude příplatek poskytován, není zatím stanovené. Závisí to na termínu přiznání dotace,“ říká předseda představenstva KZ Jiří Novák. Průměrný hrubý výdělek zdravotních sester v KZ podle něj dosahuje 31 264 korun měsíčně.

PŘÍPLATEK VYPLATÍ ZPĚTNĚ

Veronika z Duchcova pracující v ústecké Masarykově nemocnici jako všeobecná sestra dojíždí do práce denně vlakem. „Roky studia, pracovní stres, dojíždění, to všechno jsou samozřejmě faktory, které na výplatní pásce zohledňuji. Uváděné hrubé mzdy nedosahuji, mám o několik tisíc méně. Za každé přidání, i o ty dva tisíce, budu tedy velmi ráda,“ říká Veronika.

Policie žádá o pomoc při pátrání po dvanáctileté Michaele Patricii Muzikářové z Ústí nad Labem.
Na ztracenou Míšu čeká ve škole vysvědčení. Policie pátrání asi odloží

Roněž porodní asistentka Klára vnímá zvýšení platu pozitivně. „Člověk aspoň vidí, že se finančně někam posune. Zároveň jde o motivaci pro lidi, kteří zdravotnictví studují. Mám pocit, že spousta studentů nechce po škole do zdravotnictví jít právě kvůli platu,“ podotýká Klára.

Státní dotaci lze žádat pro období 1. července až 31. prosince 2017. „Předpokládám, že pokud administrace dotace potrvá déle, vyplatíme příplatek zpětně k 1. červenci. Od 1. ledna 2018 má být financování zajištěné prostřednictvím úhradových mechanismů z veřejného zdravotního pojištění,“ vysvětlil Novák.

SESTŘIČKY SHÁNÍ NA VÝCHODĚ

Také nemocnice v Litoměřicích a v Kadani přidaly od 1. července na mzdách. Navýšení se týká sester, laborantů a zdravotnických asistentů v lůžkové i ambulantní části.

„Po půl roce jde o druhé navýšení mezd v roce 2017 u nelékařského zdravotního personálu nemocnice. U všech zaměstnanců došlo k navýšení osobního ohodnocení, jeho výše je však různá. Plánovaný příspěvek pro sestry, který vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví a který nyní připravujeme, pokryje dotace a ta již bude paušální, tedy dva tisíce korun hrubého,“ řekl ředitel Nemocnice v Kadani Petr Hossner.

Ilustrační foto.
Teplická keramička zvyšuje mzdy dělnických profesí

V Krajské zdravotní chybí momentálně stovka sestřiček a zdravotních asistentů. Třeba v Masarykově nemocnici v Ústí by jich potřebovali zhruba padesátku.

„Krajská zdravotní má inzeráty ve slovenském tisku, poohlížíme se ale také na východ a jednáme i s některými oblastmi na Ukrajině, kde by zdravotní sestry ze středních škol mohly mít zájem u nás pracovat," uvádí hejtman Oldřich Bubeníček.

CHYBÍ I LÉKAŘI

Podle něj kraj stále trápí také nedostatek lékařů. V nemocnicích Krajské zdravotní jich chybí zhruba šedesát.

„Snažíme se do kraje dostat nové doktory, vytvořili jsme i stipendijní program u studentů lékařských fakult, do kterého se může přihlásit občan z kterékoli části České republiky. Jde o 50 tisíc korun na akademický rok s tím, že kolik let od nás stipendium bude student pobírat, tolik let by si měl v kraji po získání první atestace následně odsloužit," vysvětluje hejtman.

Speciální stipendia pro studenty vyhlašuje v druhé polovině srpna vždy také Nadační fond Krajské zdravotní.

Před vedením kraje je teď ale i další otázka, a to, zda si Krajská zdravotní pod svá křídla vezme také městskou Lužickou nemocnici v Rumburku.

Lužická nemocnice v Rumburku.
Lužickou nemocnici chce kraj jen za symbolickou cenu

„Jednání stále probíhají. V příštím týdnu by mělo dojít k podpisu memoranda o zajištění zdravotních služeb ve Šluknovském výběžku společností Lužická nemocnice a poliklinika,“ uvedla mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Příplatek pro nelékařský personál
Týká se všeobecných a dětských sester, porodních asistentek, zdravotnických záchranářů, radiologických asistentů, zdravotních laborantů, fyzioterapeutů, nutričních terapeutů a zdravotně-sociálních pracovníků. Dotace je určená pro zaměstnance Krajské zdravotní, kteří pracují bez odborného dohledu ve třísměnném nebo nepřetržitém režimu. Instituce dvoutisícový příplatek vyplatí od 1. července, v případě zpoždění administrace žádosti o dotaci ho Krajská zdravotní vyplatí zpětně.