Dva tisíce korun. O tolik si od 1. července mají přilepšit na svých výplatních páskách všeobecné a dětské sestry, ale i porodní asistentky, zdravotničtí záchranáři, radiologičtí asistenti či fyzioterapeuti.

ZÁDRHEL JE PRÝ NA MINISTERSTVU

Vláda na konci května rozhodla, že se začátkem léta navýší mzdy nelékařskému personálu pracujícímu bez odborného dohledu ve třísměnném nebo nepřetržitém režimu. Na navýšení platů ve státních i soukromých nemocnicích vyčlenilo ministerstvo zdravotnictví (MZ) až jednu miliardu korun. Peníze ovšem sestry ani ostatní stále nemají.

Zádrhel podle Asociace krajů ČR a náměstka hejtmana Ústeckého kraje Stanislava Rybáka tkví v postoji MZ ke změně metodiky, kterou kraje navrhly.

Ilustrační foto.
Sestřičky dostanou přidáno, v kraji jich je pekelně málo

„Ministerstvo mělo možnost podle zákona určit jako příjemce dotace přímo poskytovatele zdravotních služeb. Tento rychlejší a operativnější postup ovšem jednoznačně odmítlo. Není možné se odvolávat na nedostatečnou kapacitu státních úředníků a úkoly státu přenášet na samosprávu,“ řekl Rybák.

MINISTERSTVO KRITIKU ODMÍTÁ

Kritiku ovšem mluvčí MZ Štěpánka Čechová odmítá. „Postup navrhovaný kraji neměl oporu v zákoně. Návrh spočíval v tom, že by dotace byla průtoková, kraje by tak pouze plnily roli jistého prostředníka, shromažďovaly by údaje o žadatelích,“ podotkla Čechová s tím, že o způsobu distribuce finančních injekcí pro sestry mají kraje od začátku dostatek informací.

„Je nutné zdůraznit, že ani při pozdějším podání žádosti nemocnice o žádné peníze nepřijdou,“ doplnila Čechová. Ústecký kraj žádost o dotaci už poslal.

„Předpokládám, že pokud administrace dotace potrvá déle, vyplatíme příplatek zpětně k 1. červenci,“ uvedl již dříve Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní, pod kterou také spadají nemocnice v Ústí, Děčíně, Teplicích, Mostě a v Chomutově.

Ilustrační foto
Mrtvá kočka v areálu teplické nemocnice rozzuřila spoustu lidí