Žalovaná frakce Severočechů.cz, takzvaní schwarzovci a zelenkovci, která se chopila moci, například ani nesmí vylučovat či přijímat členy a rušit základní organizace. V tiskové zprávě o tom v pátek večer informovala druhá frakce Severočechů, takzvaní pitínovci.

Odvolání

Všechna omezení platí do doby, než o sporech v hnutí rozhodne správní soud v řízení, k němuž byl podán podnět již před několika týdny. Rozhodnutí je podle pitínovců zatím nepravomocné, běží patnáctidenní odvolací lhůta.

Komunální volby budou zřejmě 10. a 11. října. Opět by byly v pátek a sobotu, zároveň by lidé volili v prvním kole do Senátu. „Předpokládám, že je vyhlásím na 10. a 11. října," uvedl v pondělí prezident Miloš Zeman. Pokud si lidé půjdou vybrat senátory a místní zastupitele zkraje druhého říjnového víkendu, kandidátní listiny bude třeba sestavit a odevzdat nejpozději do 5. srpna. Do 23. srpna by mělo být jasno, kteří kandidáti dostáli zákonným podmínkám a budou k volbám připuštěni.

„Proti rozhodnutí jsme se za pomoci našich právníků odvolali," reagoval v pondělí předseda napadené frakce Bronislav Schwarz.

Do voleb jdeme

Podle něho se hnutí tak jako tak voleb zúčastní. Buď soud rozhodne, že hnutí kandidovat smí, nebo zákaz obejdou. Čas mají až do 5. srpna.

„Kandidátky na Ústecku sestavujeme," potvrdil ústecký senátor zvolený za Severočechy.cz , Jaroslav Doubrava.

Bronislav Schwarz tvrdí, že i kdyby soud jejich odvolání nevyhověl, mohou jít do voleb jinak. Například tak, že budou kandidovat pod jinou hlavičkou či na kandidátce nějakého jiného hnutí. Případně mohou sehnat podpisy a sestavit kandidátku nezávislých kandidátů, kteří ale budou s hnutím spojení.

Dlouhý spor

Návrh na přijetí předběžného opatření podal u soudu v květnu Luboš Pitín, který po březnové valné hromadě Severočechů.cz vede údajně početně převažující část hnutí. Tato hromada prohlásila všechna rozhodnutí schwarzovsko-zelenkovské části hnutí za neplatná a nelegální, což druhá strana vyloučila.

„V návrhu na předběžné opatření jsem upozornil na skutečnost, že dne 10. února 2014 proběhla valná hromada politického hnutí Severočeši.cz, jehož jsem zakládajícím členem, odmítl jsem ve svém návrhu legitimitu této valné hromady, neboť její svolání a průběh byly podle mého názoru v rozporu se zákonem a stanovami, a v témže rozporu jsou také veškerá usnesení přijatá na této valné hromadě," uvedl v tiskové zprávě Luboš Pitín, který je mosteckým radním za sesterské Sdružení Mostečané Mostu.