Pohotovostní autobus plný esenbáků, zbití fanoušků kapely Extempore a pak i trestní stíhání jejího šéfa Mikoláše Chadimy. To byla dohra punkové tancovačky, která se v liboucheckém kulturním domě odehrála 2. března 1979. Podle pamětníků se sem sjelo neuvěřitelné množství lidí z celého Severočeského kraje, jejichž drsnost překvapila i samotnou kapelu. Někdo zmiňuje také skandální soulož přímo v sále kulturáku.

Téměř na den stejně, letos v sobotu 3. března, zahraje Chadima v Libouchci znovu. Pozvali ho sem dva kamarádi z Ústí – ředitel městského archivu Petr Karlíček a kurátor sbírek zubrnického skanzenu Karel Konopka. Doufají, že na koncert dorazí pamětníci, kteří pomůžou rekonstruovat událost, jež měla vážné společensko-historické obrysy. „Snažili se z toho udělat proces jako s Plastiky,“ shrnuje jeden z oslavenců Konopka.

Kapela Extempore v Libouchci tehdy vystoupila se speciálním programem punkové tancovačky, jejíž součástí byly i speciální převleky a plivání do sálu. Publikum bylo neméně drsné.

Ilustrační foto
Přepadení večerky v Ústí. Na prodavačku vyrukoval muž s punčochou přes hlavu

„I mně bylo ouzko. Asociovalo mi to tam Pelcovu knihu A bude hůř,“ hodnotí Chadima, kterého nedlouho po koncertu obvinili z výtržnictví kvůli tomu, že před velkým množstvím mladých lidí používal vulgarismy a nevodně se choval. „Severočeská SNB jej několik měsíců šikanovala a z libouchecké tancovačky se pokusila udělat protistátní politické spiknutí,“ připomíná Karlíček.

Koncert měl ale dohru nejen pro Chadimu a členy jeho tehdejší kapely. Rozepsal se o tom ve svých pamětech. „Asi půl hodiny potom, co v hospodě a sále nebyla ani noha, přijel pohotovostní oddíl s přilbami a pomůckami pro boj proti davu. Vlasatci byli objeveni na autovrakovišti, kde se ohřívali u ohníčku, byli pořádně zbiti,“ popsal Chadima s tím, že oddíl také zastavil vlak, který z Libouchce odjížděl, vyhnal z něj mládež a také ji zbil. Tomu, co bude následovat, přitom hned po koncertě nic nenasvědčovalo, když skončil dokonce dřív, než bylo avizováno, a kapela se pokojně odebrala spát na hotel.

V Ústí nad Labem byla v sobotu vyhlášena anketa Nejlepší letecký sportovec roku 2023. Vítězi pogratuloval i prezident ČR Petr Pavel.
FOTO: Severočeské divadlo patřilo leteckému sportu. Přišel i prezident Pavel

Už v noci sice do hotelu vrazili místní policisté, ale po legitimování kapely zase odešli. O zásahu pohotovostního oddílu se Chadima a spol. dozvěděli až několik týdnů po události, kdy je také už v Praze sebrala STB, kapele omezili hraní a Chadima se musel ze závadového jednání jezdit zpovídat na policii v Ústí. Stíhání, proti němuž se odvolával na generální prokuratuře, nakonec zastavil jeden čerstvý absolvent práv, který 3 měsíce nato emigroval. Nakonec věc řešila jen přestupková komise v Libouchci. Od té doby tam Chadima nebyl. Nápad Konopky s Karlíčkem byl pro něj překvapení. „Já myslel, že už se tam nikdy nevrátím,“ přiznává muzikant.

Na koncert se přijde podívat i jeho pamětník Jiří Daňhel. Někdejší příslušník Veřejné bezpečnosti z obvodního oddělení Libouchec měl tehdy na starost i dohled nad tanečními zábavami. „Pamatuji se na strašnou spoustu lidí, nedalo se skoro projít po schodech nahoru,“ líčí Daňhel koncert Extempore.

Zdroj: Youtube

Z akce mu utkvěl zajímavý exces. „V rohu úplně vzadu seděla na židli holka na klukovi, ten měl napůl stažený kalhoty a souložili, úplně na něm skákala,“ vylíčil Daňhel. „Zajímalo by mě, kdyby se přihlásil. Dneska to už může být taky dědula,“ usmál se pamětník.

Ten o následném mlácení fanoušků pohotovostním oddílem, který měl přijet autobusem z Ústí, nevěděl. „Obecně na zábavách sem tam někdo dostal. Policajti se snažili s těmi kluky normálně mluvit, ale pokud si z nich někdo dělal srandu, k obušku nebylo daleko. Taková byla doba,“ konstatoval pamětník. V Extempore se k „případu Libouchec“ později vrátili ještě písní, kterou pojmenovali právě po obci u Ústí: „Já jeden kraj mám hrozně rád / tam chtěl bych jezdit hrát / každej tejden / pátek, sobotu i v neděli. // Kraj severočeský, zvláště kolem Ústí / tam ráj pro rockery je / tam každej beg beat miluje // Kraj severočeský, zvláště kolem Ústí / to je pro rockery ráj?! / Voni je tam zavíraj !!!“ zpívá se v songu.

Co uslyšíte 2. března v Libouchci?
Mikoláš Chadima a MCH Trio zahrají na koncertě i písně, které v Libouchci v roce 1979 zazněly a další, které jsou reakcí na šikanu a ponižování, jimž museli členové Extempore ze strany úřadů čelit. Vystoupí ještě ústecký hudební performer Kpt. Krab a brněnské environmentálně-punkové uskupení S.M.R.K. Na místě proběhne i malá výstavka dobových dokumentů, týkajících se trestního stíhání Mikoláše Chadimy. Koncert začne v kulturním domě Svoboda, Libouchec 233, v sobotu 2. března v 17 hodin. „Nechceme prudit orgány státní moci hlasitou produkcí „po večerce“, začneme včas!“ upozorňují organizátoři.