Čtyřicet pět pokojů, osmdesát lůžek, sauna, posilovna, wellness, masáže. Reportéři Deníku zavítali do ostře sledovaného hotelu  na Větruši, který vyrostl jako přístavba k výletnímu zámečku.

Kontroverzní hotel otevře oficiálně své brány počátkem příštího týdne. „Na vizualizaci se mi vůbec nelíbil, ale nyní, když to stojí, tak to nevypadá tak zle," uvedla Ústečanka Jiřina Štěrbová. Právě vzhled hotelu byl u obyvatel města hodně propírán.

Jak uvedl provozní hotelu Václav Burda, restaurace bude otevřená od 11.00 hodin do 23.00 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na rakousko–uherskou kuchyni. Ta bude stěžejní. „Chceme zachovat tradici Větruše s ohledem na dobu, kdy byla postavená. Navíc, kdo k nám přijde na oběd, pomůže i dětem z ústeckých dětských domovů. Z každého jídla budeme odvádět pět korun na účet příslušného dětského domova," vysvětlil Burda.

Cena jednolůžkového pokoje bude činit v novém hotelu zhruba jeden a půl tisíce korun. Ve dvoulůžkovém okolo dvou tisíc čtyři sta.

„Cena se bude v konečné fázi odvíjet od sezony a máme také připravené pro návštěvníky různé cenové balíčky," řekl Burda.

Nejeden novomanželský pár si řekl v prostorách Větruše své „Ano".

„Už máme s matrikou domluvené na příští rok termíny. Obřady se budou na Větruši konat jednou za měsíc. Navíc mohu snoubencům, kteří se pro nás rozhodnou, slíbit, že pokud budou mít na Větruši veselku, nebudeme si účtovat poplatek za výzdobu oddacího salonku jako minulý provozovatel. Z naší strany budou mít obřad zdarma," slíbil Václav Burda.

Výstavba hotelu a rekonstrukce Větruše vyšla firmu Ekofin PC na 150 milionů korun. Osmdesát milionů tvoří dotace z Evropské unie. Právě jednatel firmy Ekofin PC Jiří Dušek je spojován s primátorem Vítem Mandíkem a potažmo s celou ústeckou ČSSD.

„Ano, Vít Mandík byl mým společníkem. Ovšem, když město vypsalo výběrové řízení na stavbu hotelu na Větruši, byl primátorem Jan Kubata (ODS)," odpověděl Jiří Dušek.

„Naše firma Ekofin PC předložila tři návrhy hotelu, a tehdejší vedení města si vybralo tento. Nikdo tehdy nevěděl, a ani nemohl vědět, že ČSSD vyhraje komunální volby a bude hledat primátora. Poté, co se jím stal Vít Mandík, odešel z firmy. Já sám ani nejsem členem ČSSD, jsem nestraník," doplnil Dušek.

Hra čísel

Výstavba hotelu a rekonstrukce Větruše přišla na 150 milionů korun. 80 milionů tvoří dotace z fondů EU. Hotel má 45 pokojů s osmdesáti lůžky. Práci na Větruši najde nově 30 zaměstnanců.