Odpolední pestrý program přilákal zejména rodiny s dětmi, jež pouštěly draky, soutěžily, ochutnávaly cukrovou vatu nebo sledovaly závody letadel. Na akci se totiž předvedli i modeláři RC klubu Ústí se svými hydroplány, které vzlétaly do mraků přímo z hladiny jezera.

Nové lavičky

Příchozí pak mohli usednout na nové lavičky, které město umístilo na hlavní pláž o víkendu.

„Šest dalších kusů pak přibude kolem jezera. Do konce října bude dosypáno i několik menších oblázkových pláží kolem jezera," sdělila za tiskový odbor magistrátu Daniela Pilařová s tím, že už tento týden bude magistrát jednat s Palivovým kombinátem Ústí o vyhodnocení sezony a bližších plánů na sezonu příští.

„Základní věci jako lavičky, chemické záchody a koše, tady jsou. Jde o přírodní jezero, jsme teprve na začátku a bude to ještě dlouhá cesta," řekla Marta Šašková z Dobrovolného svazku obcí Milada s tím, že od začátku září probíhají také stabilizační opatření u břehů. Občané tak od příští sezony ocení přístup do vody nejen z hlavní pláže, ale i z dalších šesti míst kolem jezera.

„Jde o úseky v délce 30 až 110 metrů, které budou dosypány drobným kamenivem (kačírkem) až do úrovně stávajícího vlnolamu. V současnosti probíhají práce na západní straně jezera, kde je projekčně řešena úprava břehu v délce 80 metrů. Předpokládaný termín dokončení je do poloviny října," upřesnila Šašková.

Velkolepé plány

Zhodnocení letošní sezony přesto zůstává poměrně rozporuplné. Žádný z velkolepých plánů jako vybudování penzionu, přístaviště pro výletní lodě, velkého toboganu či hotelu prozatím nebyl zrealizován a hudbou budoucnosti jsou i další záměry jako bungee jumping ze skokanské věže, aquazorbing či stavba kempu.

Během letošní sezony se vyskytla i řada problémů. Jezero se sice pomalu stává oblíbeným místem k rekreaci, v okolí ale stále chybí zázemí. Není zde kanalizace, ani rozvody elektriky. Lidé si například stěžují i na nedostatečnou kapacitu parkování.

„Je to opravdu nádherná lokalita, ale mnoho míst na parkování tady ovšem není. Určitě by si zasloužilo důstojnější zázemí," sdělila návštěvnice Monika Ryšlinková.

Město chce spolu s dalšími obcemi usilovat pro Miladu o peníze z takzvaných „15 ekomiliard" určených na odstraňování ekologických škod. Téma se má projednávat i na výjezdním zasedání vlády ČR, které se tento měsíc pořádá v Ústeckém kraji.

Jezero Milada vzniklo přeměnou z uhelného Lomu Chabařovice, voda se napouštěla v letech 2001 až 2010. Kvůli těžbě hnědého uhlí padlo v okolí Chabařovic do konce roku 1989 několik vesnic.