Naopak dýmku míru často zahřívají a pozorným dětem příběhy z daleké Ameriky vyprávějí. Malou osadu s několika stany vede už šestnáct let náčelník Sokol, civilním jménem Honza Bezek.

Blok od Ústeckého deníku

Tentokrát se mezi indiány vypravila skupinka třinácti předškoláků z letního tábora z Ústí nad Labem, poznámkový blok zajistil Ústecký deník.

Vlakem do Děčína, potom zeleným autobusem číslo 423 směr Janov. Kolem desáté už byla indiánská vesnička plná zájemců o romantiku a historická fakta. Sám náčelník Sokol přivítal hosty, do úvodní přednášky zapojil i děti a věřte, bylo to moc zajímavé.

Urson je zvláštní dikobraz

„Hokej do Evropy přišel z Kanady, to ví každý kluk. Tamní indiáni jej využívali k řešení sporů mezi kmeny a nebyla to žádná legrace. Na každé straně stálo mnohdy i několik set bojovníků. Samozřejmě jiná pravidla, jiná výstroj. K indiánům mimo orla, medvěda a ohromného bizona patřilo ještě jedno zvíře. Byl to urson. Takový zvláštní dikobraz. Indiáni používali jeho ostny ke zdobení svých šatů. Teprve později nahradily ostny korálky. Velký indiánský stan týpí stavěly výhradně ženy. Černá čelenka z havraních per patřila u Siouxů indiánské policii. Převážně mladí bojovníci měli za úkol jako první chránit kmen před nepřítelem. U některých kmenů se používala k získání vyvolené dívky zvláštní fujara. Tři roky hrál ctitel před stanem, potom rozhodl otec dívky, zda měl mladík požadovanou výdrž," jen tak pro pobavení posluchačů prezentoval své znalosti o rudoších Jan Bezek, původním povoláním ekolog.

V každém týpí byla jiná problematika. Oblečení, zbraně, jídlo, i na hračky se dostalo. Potom přišla živá ukázka. Bílé tváře přišly do tábora obchodovat.

Náčelník nabídl za dalekohled košili z jelenice. Puška (hromová hůl) jej tak okouzlila, že neváhal vyměnit svou krásnou dceru za střelnou zbraň. Tančilo se před indiánskou saunou, zpívali snad všichni.

Medvědí zub a zdobený korálek

„Mně se nejvíc líbil ten velikánský buben. Indiáni uměli dobře tancovat a buben byl slyšet hodně daleko," prohlásil Radim.

Šestiletá Viktorka sledovala především módu, barevné mokasíny se jí zamlouvaly.

Karolína měla barevnou tvář, Honza dobrou svačinu. Všichni potom nakoukli do stánku s indiánskou tématikou a bylo to jasné.

Kluci brali bílý medvědí zub, děvčata zdobený korálek. Tentokrát nebyl čas na výrobu lapače snů, příště to také zvládnou. U brány se loučil s ústeckou výpravou Sokol, Žlutý vlas i Šedý vlk.