Například v minipivovaru Falkenštejn v Krásné Lípě žádnou organizovanou oslavu nepřipravují, zavírat by měli ve 23 hodin. Počítají ale s tím, že se jim zavíračka protáhne. „Máme v penzionu ubytovaných dvanáct hostů, takže tomu necháme volný průběh. Ale do plánovaných oslav jsme se nepouštěli,“ řekl spolumajitel Falkenštejnu Jan Srb. I v tomto pivovaru pocítili v porovnání s předcovidovou dobou velmi výrazný propad tržeb. „Jsme na 75 až 80 procentech tržeb. Pokud do toho promítneme zvýšení cen, tak je návštěvnost přibližně na dvou třetinách při porovnání s koncem roku 2019,“ dodal Srb.

S velkým propadem zájmu o silvestrovské oslavy se musí vypořádat v hotelu Racek v Úštěku, kde většinu novoročních hostů tvoří němečtí návštěvníci. Ti ale letos nedorazí.

„Máme obsazených dvacet židlí ze sta. Snad přijde ještě někdo na poslední chvíli. Rušit akci ale nebudeme,“ sdělil majitel hotelu Miloš Doležal. Na návštěvníky Racka čeká kromě půlnočního přípitku také tříchodové slavnostní menu.

Příliš plno nejspíše nebude ani v ústecké restauraci Veranda. „Žádný dramatický nebo velký zájem není. Zatím máme obsazeno přibližně z jedné poloviny. Kdybych to tušil, asi bych žádnou oslavu nedělal,“ přiblížil situaci ve své hospodě Radek Žďárský. Malý zájem ho udivil i proto, že před svátky měli v hospodě poměrně plno. Lidé chodili na vánoční večírky, potkávali se před svátky.

„Na pokrytí předchozích ztrát to rozhodně nestačí, ale pořád lepší než drátem do oka. Na druhou stranu nemáme moc srovnání, protože naposledy jsme v tuto dobu měli otevřeno před dvěma lety,“ dodal majitel Verandy.

Výrazně komornější bude poslední noc roku také v děčínském hotelu Pošta, kde byli návštěvníci zvyklí na oslavy ve velkém stylu. Letos ale vše bude jinak. Kapelu nahradí reprodukovaná hudba, skromnější bude i občerstvení. „Každoročně jsme dělali velký raut. Kvůli nejistotě vládních opatření jsme ale pro letošní rok nic velkého neplánovali, nemohli jsme bez obav předem nakoupit na raut,“ vykreslila situaci Jitka Flachsová z Pošty. V této hospodě očekávají méně hostů než v uplynulých letech, alespoň rezervací je méně. S kým ale stoprocentně počítají, jsou štamgasti.

Na příchod nového roku se připravují také policisté a strážníci. „Stejně jako každý rok, i letos posílíme z 31. prosince na 1. ledna hlídkovou službu. Zároveň budeme v součinnosti s policií kontrolovat dodržování všech opatření,“ uvedl mluvčí děčínské městské policie Tomáš Pavlík.

Záchranná služba pak každoročně posiluje jak dispečink, tak výjezdy. Na Nový rok se musí záchranáři nejčastěji potýkat s úrazy, které si způsobili opilí lidé, s otravami alkoholem, výjimečné nejsou ani úrazy způsobené pyrotechnikou.