Zvýšený dohled strážníků zapůsobil na party výrostků, které v centru Ústí obtěžovaly a napadaly kolemjdoucí. Ústecký deník o případech informoval začátkem června. Tehdy policie potvrdila zhruba desítku útoků. Většina skončila u přestupkového řízení, část šetřila kriminální služba.

„Během června jsme zaznamenali jeden případ, který policisté nadále vyšetřují. Další nové případy neevidujeme. Místa, kde se tyto skupiny dětí nejčastěji pohybují, máme zmonitorovaná a policisté sem i nadále během výkonu služby chodí na obchůzky v součinnosti s městskou policií,“ informovala mluvčí ústecké policie Šárka Poláčková.

Skupiny nezletilých a mladistvých obtěžovaly v první polovině roku děti a kolemjdoucí v centru města. Výrostci si vybrali náhodnou oběť a pod malichernou záminkou ji fyzicky napadli. Jindy se zaměřili na ženy bez doprovodu a vulgárně se sexuálním podtextem je obtěžovali, případně osahávali. Dělo se tak v obchodních domech, pod „Vanou“, za cukrárnou Barborka, na hlavním vlakovém nádraží a jinde.

Policie, ilustrační foto
Centrum Ústí terorizují gangy výrostků. Napadají i děti!

Od té doby se prý situace uklidnila, což potvrzuje i napadená čtrnáctiletá teenagerka. „Čas od času je potkám kolem Fora nebo na hlavním nádraží. Dřív na mě pokřikovali a vyhrožovali mi za to, že jsem to oznámila policii. Teď si mě nevšímají. Mám z nich ale stále nepříjemné pocity,“ líčila.

Klid zřejmě přinesly uniformy

Jak vysvětlil zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný, spolupráce s OC Forum denně obnáší například více než deset pochůzek po centru a jeho okolí. „Prozatím neevidujeme žádné další napadení nebo aktivitu skupin výrostků. To ovšem neznamená, že tento problém neexistoval. Situace se mohla výrazně uklidnit poté, co dotyční zaregistrovali uniformy strážníků. Podobně panuje v tomto směru víceméně klid i jinde v centru města,“ podotkl Novotný.

Návštěvníci obchodů u kostela se šikmou věží jsou za vyšší počet hlídek strážníků rádi. „Stačí se tam projít a narazíte na ně. Ale dávají si asi už víc pozor. Je pravda, že potom, co se to objevilo v novinách a na Facebooku, mě už neobtěžovali. Dřív si neodpustili sprosté řeči, pohvizdování a podobně,“ řekla mladá Ústečanka, která si přála z bezpečnostních důvodů zůstat v anonymitě. Právě ji jeden z výrostků plácl přes hýždě a navrhoval sexuální styk.

Petr Zvonař
Zvonař: Je potřeba napravovat nejprve vůdce gangů výrostků

Bezpečnostní akci a zpřísněný dohled v centru zároveň nařídil i ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO 2011). Netýká se ovšem jen výrostků, ale i dalších nekalých živlů a vagabundů, kteří v ulicích dělají nepořádek.

„Městská policie má k dispozici průběžné výsledky po jednotlivých dnech,“ poznamenal.

S podobným problémem se obyvatelé města potýkali před 11 lety. Tehdy zaznamenali především strážníci desítky ústních podnětů o skupinkách teenagerů z Mojžíře, Neštěmic, Krásného Března a Předlic.

Ilustrační foto
Komentář: Výrostci kladou mezi práva rovnítko

Dělali neplechu v hernách a podobných provozovnách. V policejních svodkách se dle tehdejšího vyjádření policejního psychologa Josefa Kováříka objevovala hlášení o napadení či ukradení mobilu partami omladiny.

„Jejich složení se mění podle toho, jak se právě její členové sešli, případně to provádí víceméně organizované skupiny původem ze stejné, uzavřené lokality,“ popsal dříve Kovářík.