Během pondělního odpoledne je čekali ještě další dva či tři potřební senioři, kteří během mimořádných opatření uvázli sami doma a není nikdo, kdo by se o ně mohl postarat. Panelák na Skalce v Neštěmicích je jejich „první štace“.

On-line ke koronaviru
najdete zde.

Tým dobrovolníků tvoří tři desítky členů ze dvou středisek Junáka v Ústí. Spolupracují od 17. března s krizovou linkou, kterou zřídil ústecký magistrát. Od 20. března magistrát prodloužil provoz informační linky i na víkendové dny. V pracovních dnech se dovoláte mezi 8. a 17., o víkendu mezi 8. a 12. hodinou. Dědečkové a babičky, ale i handicapovaní lidé, si tam mohou zavolat o radu i pomoc.

„Chceme vyjít vstříc lidem, kteří potřebují informace a nemohou se třeba na ostatní linky dovolat. Asi nedokážeme pomoci úplně se vším, ale poskytneme alespoň tu základní orientaci,“ vysvětlil primátor Petr Nedvědický.

Skautské dobrovolnice v pondělí 30. března kupříkladu na sídlišti Skalka donesly nákup za tisíc korun seniorce, které letos bude devadesát let. „Už bych to sama nezvládla,“ poděkovala skautkám.

Mezi oběma skautkami je věkový rozdíl zhruba dvaceti let. Obě se na dobrovolničení u krizové linky podílejí od samého začátku. „Já to cítím trochu jako povinnost. Tím, že jste skaut, skládáte slib, kde se zavazujete pomáhat lidem a sloužit své zemi,“ popsala Kristýna Smetanová.

Její sestra z junáckého hnutí Lenka Klímová (bratr a sestra je tradiční oslovení mezi junáky) to bere tak, že lidi si prostě mají pomáhat. „Hlavně v téhle době. Zatím to zvládáme v pohodě, čekáme daleko větší nával,“ zasmála se.

Seniorům nakupují potraviny, léky, nosí recepty či drogistické zboží. Mladší děti seniorům kreslí obrázky těm, kdo jsou odříznutí karanténními opatřeními od svých blízkých. „Zvažujeme i pomoci s vypůjčováním knih, roznášíme do schránek informační letáky, šijeme a distribuujeme roušky,“ popisoval skautský vedoucí Martin Myška.

Pokračovat budou tak dlouho, dokud jim síly dovolí, nebo dokud to bude potřeba. Významnou posilu představuje desítka osobních automobilů. „Líná huba, holé neštěstí. Oslovil jsem mladoboleslavskou škodovku a fabrika nám je půjčila na poskytování dobrovolných služeb,“ pokračoval Myška.

Lidé pomáhají po celém okrese. Minulý týden město Chabařovice vypsalo výzvu pro dobrovolníky na šití bavlněných roušek. Majitelka místního obchodu Barbora Škrétová poskytla bavlněné plátna. Cílem bylo ušití tří tisícovek roušek pro všechny trvale hlášené občany Chabařovic a Roudníků.

„Zaměstnanci radnice doručili více než 2,5 tisíce těchto ochranných pomůcek. Zbylé budou k dispozici na městském úřadu,“ dodala tajemnice chabařovické radnice Věra Krepindlová.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník