Plamen každoročně putuje z Betléma do Vídně, kde ho rakouští skauti předali skautským delegacím z celé Evropy. „Letos se tak stalo v sobotu 12. prosince v kostele na náměstí Enkplatz a čeští skauti a skautky u toho nechyběli. V pátek 18. prosince v 15 hodin světlo v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha převezmou od skautů a skautek zástupci církví a významné osobnosti. Den poté v sobotu 19. prosince se Betlémské světlo rozjede do celé republiky," říká organizátorka převzetí Betlémského světla v Ústí nad Labem Tereza Štolbová.

V sobotu na západním nádraží

V Ústí nad Labem mohou lidé Betlémské světlo přivítat na západním nádraží v sobotu 19. prosince v 11.08 hodin. „Společně s kolínskými skauty, kteří nám světýlko přivezou, půjdeme do kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde světýlku požehná zástupce Římskokatolické farnosti arciděkanství Ústí nad Labem. Zde si budete moci světýlko přijít připálit kdykoliv v hodinách otevření výstavy betlémů," dodává Štolbová.

„Betlémské světlo je symbolem míru, přátelství a klidu a jsem rád, že právě toto mohou skautky a skauti o Vánocích přinášet lidem do jejich domovů," popisuje smysl akce Josef Výprachtický, starosta Junáka českého skauta.

Světlo dorazí po dvacáté sedmé

Světýlko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista k nám letos dorazí již po dvacáté sedmé. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do desítek zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem.

Do tehdejšího Československa se Betlémské světlo dostalo až po pádu komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.