"Zpoždění je poměrně dosti výrazné, pořádně to začne až příští týden. Vloni touto dobou už bylo sklizeno asi 40 000 hektarů," uvedl. Výnosy z hektaru jsou ale podle něj zatím asi o deset až 15 procent vyšší než v loňském roce. Tehdy byl průměrný výnos z obilovin 4,1 tuny na hektar. "Jaro bylo dosti příznivé na srážky, obilovinám to výrazně pomohlo," dodal Loudát. Ani povodně při celkovém pohledu letošní úrodě příliš neuškodily. "Poškozené jsou spíše jednotlivé podniky, které byly zaplavené," uvedl předseda.

Například na Mostecku a Teplicku, kde zemědělci pěstují především potravinářskou pšenici a sladovnický ječmen, se ještě sklízet nezačalo. Podle odhadů předsedkyně tamní okresní agrární komory Ludmily Holadové budou letošní výnosy v průměru vyšší než loňské, přestože některá pole byla postižená povodní.

Podle údajů ministerstva zemědělství je z 90 465 hektarů osetých v Ústeckém kraji obilovinami nejvíce ozimé pšenice (62 068 hektarů), dále jarního ječmene (16 341). Ostatní plodiny, jarní pšenice, ozimý ječmen, žito či oves se pěstují na ploše menší než 4 000 hektarů. Řepku severočeští zemědělci zaseli na 26 591 hektarech.