2. září vyrazí poprvé s mladší dcerou do školy Miroslav V. z Malečova. Vsadil na obecní školu ve své domovině, vesnické malotřídky jsou všeobecně známé odlišným přístupem a výukou ve zdravějším prostředí mnohdy přímo v přírodě, jinou variantu, například sídlištní školu, tak Miroslav pro svoji druhou dceru ani nehledal.
„Logicky zvítězil Malečov, bydlíme tu, dost možná bych sem dceru vozil i kdybychom bydleli někde v Ústí. Vše podstatné máme připravené. Pro dceru jsem pořídil pořádnou aktovku, která vyšla na více než 2,5 tisíce korun, je kompletně vybavená včetně penálu,“ přiblížil Miroslav nejhlavnější investici.
Ředitel malečovské základní školy Peter Daško Ústeckému deníku poskytl seznam věcí, které rodiče prvňáčků musí před prvním školním dnem obstarat – nejzásadnější je právě aktovka, dále vybavený penál a přezůvky. Naopak výtvarné potřeby, například vodové, voskové či temperové barvy a další drobnější vybavení škola žákům poskytuje zdarma, třeba i díky finanční podpoře od místního obecního úřadu. „Vychází to na dva tisíce korun na dítě. Jsou v tom i nůžky, lepidla, sešity, vše od nás naši žáci díky podpoře obce dostávají,“ uvedl Daško s tím, že malečovská škola letos přivítá devět nových žáků.
Co se týče městských škol, v nich je požadované vybavení z řad prvňáčků daleko rozsáhlejší. Ústečan Martin Ž. svoji dceru přihlásil na základní školu Vinařská, která je známá úzkou spoluprací se sportovními kluby v čele s ledním hokejem či atletikou. Kapacita školy je téměř 400 žáků a do první třídy tam letos zamíří 48 dětí.
Čtenář Martin redakci rovněž poslal seznam požadovaných věcí, prvňáčci musí mít ve svém repertoáru 32 potřeb. Kromě základu v podobě aktovky, penálu či přezůvek jsou to i toaletní papír, zámek a klíč se jmenovkou, stavebnice SEVA I, obaly na sešity a učebnice, tekuté mýdlo, kapesníky nebo razítko s celým jménem žáka.
Také město Ústí nad Labem školám vyplácí na jednoho prvňáka dva tisíce korun, školy za tento příspěvek nakupují právě nejdůležitější školní pomůcky jako sešity, tužky, barvičky a další. „Učební pomůcky, třeba slabikáře a jiné učebnice žáci dostanou, i na městské škole zřizovatel přispívá na vybavení dvěma tisícovkami na dítě, nově i pětistovkou v rámci přípravných tříd,“ objasnil ředitel základní školy Vinařská Květoslav Kolařík. Škola dětem obstará i skládací abecedu, stíratelnou tabulku nebo popisovací fólie.
Rodiče prvňáčků by si měli ve škole, kam jejich ratolest v září nastoupí, nejprve zjistit, jaké školní pomůcky prvňáčci obdrží, aby neutráceli zbytečně. Většinou totiž stačí, aby koupili kornout, aktovku, pytlík s přezůvkami a cvičebním úborem a kapsář na výtvarnou výchovu. I to je však investice, která se může vyšplhat až na pět tisíc korun. Cenové rozpětí u aktovek je široké, lze pořídit aktovku za tisícovku, ale i za trojnásobek. Menší kornout lze sehnat i za stovku, naopak za větší rodiče vytáhnou z peněženky i pětistovku.
Ředitel základní školy v Mojžíři Karel Bendlmajer vysvětlil, že už u zápisu dávají rodičům budoucích prvňáků brožurku, která obsahuje potřebné informace. Ne každá škola však s předstihem dává vědět, s jakým vybavením musí dítě do výuky nastoupit, řada rodičů tak shání věci i během prvních školních dnů.
Server skolnisvet.cz na svém webu zveřejnil seznam, se kterými pomůckami si rodiče zpravidla musí poradit sami. Nechybí zmíněná aktovka s penálem, dále box na sešity, vak na cvičky, kapsář na lavici, svačinový box, lahev na pití či zástěra na výtvarnou výchovu. Takzvané sety s výše zmíněnými pomůckami vyjdou na zhruba tři tisíce korun.