Projekt Život v kufříku vracející odloženým dětem minulost a vzpomínky našel nebývalou podporu v ZŠ Mírová na Severní Terase v Ústí nad Labem.

Potvrdil to nedávný benefiční koncert v Císařském sále ústeckého muzea. Nejenže na konto nadačního fondu La Vida Loca, který projekt zajišťuje, vynesl 7760 korun. Návštěvníkům i zástupcům nadace přinesl také ojedinělý zážitek.

„Koncert dopadl báječně. Už během úvodní Vánoční modlitbičky děti většinu publika dojaly k slzám. A pěvecké výkony dětí a hostů se profesionální úrovní vymykaly běžným školním vystoupením,“ zhodnotila výkony dětí ze základní školy Lucie Porazilová z nadačního fondu.

VZOR PRO OSTATNÍ

Podle zakladatelky projektu Martiny Opava byla benefiční akce jedinečná i díky pořadatelskému týmu ze ZŠ Mírová.

„Tuto školu i porodnici v Masarykově nemocnici dáváme za vzor celé republice. Je to unikátní spolupráce i přesto, že v Česku spolupracujeme s více než dvěma sty dobrovolníky a třemi sty odborníky. Neonatology, zdravotními sestřičkami i dalšími. Ovšem ze základních škol se k nám přidala jen ústecká Mírová. Jediná je tak dobrá, aby sama uspořádala koncert,“ doplnila Martina Opava.

„Učitelka Iva Olšanová sestavila program nádherně, všechny písně měly téma Mějme se rádi. Od začátku to mělo hlavu a patu, význam a spád. Vystoupení sólistů, zpěváků, muzikantů v duu i pěveckého sboru Nona z ústecké univerzity bylo skvělé,“ vyzdvihla zakladatelka fondu.

Spolek La Vida Loca pomáhá dětem, které jsou po porodu odloženy nebo matkám odebrány, aby nezapomněly na svůj vlastní životní příběh. Dává jim kufřík se vzpomínkami na jejich první dny a měsíce.

„Do kufříků dětem zdravotní sestry balí první dudlík, porodní náramek nebo například zápisky o jejich prvních dnech na světě. Novorozenci tak neodcházejí do pěstounské péče nebo kojeneckého ústavu s prázdnou,“ připomněla Lucie Porazilová. Kufříky jim později plní pěstouni a tety v dětských domovech. Zaznamenávají všechny důležité dny v jejich životě.

Ředitel ZŠ Mírová Kamil Veigend věří, že škola se do tohoto užitečného projektu nezapojila naposledy. „Rádi bychom z Života v kufříku udělat tradici. Má to smysl, těšíme se na to,“ potvrdil ředitel.